Начало
НачалоЗдравни новиниБъбречната дисфункция влошава резултатите от PCI
Бъбречната дисфункция влошава резултатите от PCI 02 февруари 2009

Наличието на бъбречна дисфункция или хронично бъбречно заболяване ограничава ползите, наблюдавани при перкутанна коронарна интервенция (PCI) и фибринолиза. Това сочат резултатите на две проучвания, публикувани в JACC: Cardiovascular Interventions.

Първото проучване включвало 12 533 пациенти със ST-елевационен инфаркт на миокарда или ляв бедрен блок. Участниците били разделени на групи въз основа на бъбречната функция и провеждането фибринолиза или PCI.

С намаляване на бъбречна функция било наблюдавано намаляване на използването на реперфузионна терапия и повишаването на вътреболничната смъртност. Първичната PCI, сравнена с липсата на реперфузия, била свързана с намалена смъртност, но само при пациентите с нормална ренална функция. Фибринолизата не била свързана с промяна на морталитета при пациентите с нормална и ниска бъбречна функция - напротив била наблюдавана повишена смъртност при участниците с умерена бъбречна дисфункция. В общия анализ PCI била свързана с повишен риск от тежко кървене, докато фибринолизата - с повишен риск от инсулт.

При изписаните пациенти, PCI, но не и фибринолизата, била свързана с повишена преживяемост при пациентите с умерена ренална дисфункция. Двата вида терапия били свързани с повишена смъртност при пациентите с тежка бъбречна дисфункция.

Във второто проучване лекари от Оклахома анализирали клиничните резултати по време на болничния престой и след 1 година при пациенти с PCI и хронично бъбречно заболяване.

Със спадането на креатинина се наблюдавало увеличаване на хеморагичните усложнения. По-ниският креатининов клирънс бил свързан с повишена смъртност и инфаркт на миокарда по време на болничния престой и една година след това. Реналната дисфункция била свързана с понижена употреба на препоръчвани от ръководствата медикаменти като аспирин, АСЕ-инхибитори и статини.

В редакционна статия, д-р Peter B. Berger от Geisinger Clinic обобщава, че при избирането на реперфузия, първичната PCI има повече ползи при пациентите с умерена бъбречна дисфункция в сравнение с фибринолизата (по-нисък риск от инсулт). При пациентите с тежка бъбречна дисфункция това проучване не може да установи оптималната реперфузионна стратегия.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator