Дългият работен ден може да доведе до влошаване на висшите мозъчни функции 19 януари 2009
Прекомерно дългият работен ден в средна възраст може да доведе до леко когнитивно увреждане, твърдят епидемиолози. Те провели проспективно проучване сред британски граждани и установили, че работещите над 55 часа на седмица имат по-лоши резултати на различни тестове.
Тъй като лекото когнитивно увреждане е свързано с повишена смъртност и риск от деменция, идентифицирането на рисковите фактори е от изключителна важност. Това проучване сочи, че освен традиционните рискови фактори за увреждане на висшата мозъчна дейност (биологична възраст, заболяване), свързани с работата фактори, като дълъг работен ден, може би допринасят за това увреждане. Това всъщност е първото проучване, откриващо подобна връзка.
Дългата работна седмица е често срещано явление в Европа. Например през 2001 г. между 12% и 17% от работниците в частната и публична сфера са работили извънредно. Авторите на проучването напомнят, че прекалено дългата работа е свързана и с други здравни последици като сърдечносъдови заболявания, диабет, умора и депресия.
Работещите 15-20 часа повече от средното (40 часа) били по-често омъжени мъже с високо образования, висок пост и по-високи доходи. При тези индивиди продължителността на съня била по-малка, а стресът и консумацията на алкохол - по-високи. Лекарите очтитат, че ефектът на по-дългите часове работа върху мозъчните функции е еквивалентен на този на тютюнопушенето. Проучването е публикувано в
American Journal of Epidemiology.
www.doctorbg.com