На 19 януари започна Европейската седмица за борба с рака на маточната шийка. Злокачественото заболяване засяга хиляди жени по целия свят и е на второ място като причина за смърт сред жените след рака на гърдата. Вирусът по-рядко е причина за развитие на рак на ануса, вагината, вулвата, пениса, устата или синусите.
Около 30-40 HPV типа се предават чрез полов контакт и инфектират аногениталната област. Няколко от тези полово предавани вируси могат да доведат до развитие на генитални новообразувания, докато други не причиняват никакви видими прояви на инфекция. Инфекцията с високорискове типове HPV вируси (различи от тези, които причиняват генитални новообразувания) може да прерастне в развитие на преканцерозни лезии и инвазивен рак. Инфекция с HPV е причина за почти всички случаи на рак на маточната шийка.
Човешкият папилома вирус се предава чрез директен контакт на кожа с кожа или лигавица, включващ вагинален секс, орален секс, анален секс и други контакти, засягащи гениталната област. Презервативите не осигуряват пълна защита, тъй като те не покриват цялата кожна повърхност на гениталната област. Не е възможно да се заразите чрез контакт сповърхността на предмет (например тоалетна чиния), защото вирусът може да се пренася само при контакт на кожа с кожа или лигавица.
Рискът от заразяване с HPV нараства с нарастване на броя на сексуалните партньори. Изчислено е, че 75-80% от сексуално активните жени в зряла възраст ще бъдат заразени с HPV преди на навършат 50 години. Повечето жени се инфектират с HPV средно между 15 и 25 годишна възраст. Повечето от тях нямат никакви прояви или симптоми на заболяване и инфекциятa преминава за период от около 2 години дори без лечение. При 10 до 20% от пациентките обаче инфекцията остава.
► Прочетете цялата статия от н.с. Лилия Йосифова (ИЕПП - БАН)
www.doctorbg.com