Начало
НачалоЗдравни новиниАнтидепресанти срещу фибромиалгия
Антидепресанти срещу фибромиалгия 14 януари 2009

Мета-анализ на 18 проучвания с антидепресанти сочи, че тези медикаменти са ефективни при намаляването на болковите симптоми при пациенти с фибромиалгичен синдром. Употребата на антидепресанти е свързана и с подобряване на съня, депресията и здраве-свързаното качество на живот. Според анализа ефектът на различните класове антидепресанти е различно изразен.

Най-общо била наблюдавана ясна тенденция за намаляване на болката при фибромиалгия след употреба на антидепресанти. Най-малък ефект се наблюдавал при селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) и при инхибиторите на норадреналин/серотонин риъптейка. Среден ефект бил наблюдаван при употребата на инхибитори моноаминоксидазата (MAOI), а най-голям ефект - при три- и тетрацикличните антидепресанти (TCA). Проучването е публикувано в Journal of the American Medical Association.

Фибромиалгията, за която се смята, че засяга между 9.5% и 5.8% от населението в Северна Америка и Европа, се характеризира с широкоразпространена болка и чувствителност, умора и неефективен сън. Антидепресантите са най-изследваните препарати за лечение на фибромиалгичния синдром. Някои антидепресанти (TCA и SNRI) имат аналгетичен ефект, който е независим от ефекта им върху депресията. Т.е употребата на на тези препарати е свързана с намаляване на болката при недепресивни пациенти.

В настоящия мета-анализ германски лекари анализирали 18 проучвания, включващи 1426 пациенти, повечето от които - жени, на средна възраст 47 години. Пациентите нямали сериозни соматични или ментални нарушения.

Било установено, че amitriptyline има голям ефект върху намаляването на болката, умората и нарушенията на съня, малък ефект върху здраве-свързаното качество на живот (HRQOL) и незначителен такъв върху настроението. SSRI препаратите fluoxetine и paroxetin имали малък ефект върху болката и HRQOL и нулев ефект върху умората и съня.

SNRI duloxetine и milnacipran били свързани с слабо понижаване на болката и нарушенията на съня, като duloxetin имал и слабо изразен положителен ефект върху HRQOL, но без повлияване на умората.

Инхибиторите на моноаминоксидазата moclobemide и pirlindole били свързани със слаб положителен ефект върху болката. За moclobemide не било установено влияние върху качеството на съня и умората, а за pirlindole - никакво влияние върху депресията.

Докладваните странични ефекти били сходни между пациентите, лекувани с антидепресанти, и тези, третирани с плацебо (75.5% срещу 62.5%). При пациенти с фибромиалгия, болка и нарушения на съня, краткосрочната терапия с антидепресантите amitriptyline и duloxetine би могла да бъде опция на избор, но след отчитане на потенциалните странични ефекти. Тогава като алтернатива биха могли да се приложат психотерапия или балнеолечение.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator