Спиналната хирургия е по-ефективна от физическите упражнения и медикаментозната терапия 12 януари 2009
Ново проучване сочи, че гръбначната хирургия води до по-бързо и силно изразено облекчаване на болката и подобряване на функцията в сравнение с нехирургичните интервенции при пациенти лумбална дискова херния.
Въпреки че хирургичната намеса не довела до по-бързо връщане на работа в сравнение с неоперативните подходи, има все по-ясни данни, че първата е финансово ефективна.
Проучването включвало 1244 пациенти с поне 6-месечна история на дискова херния в областта на лумбалния гръбнак и свързани с нея болка и друга сиптоматика. Пациентите били третирани оперативно или с нехиругични подходи. Средната им възраст била 41.7 години.
Проучването включвало 2 групи: 501 пациенти, рандомизирани на хирургична намеса или нехирургична, и 743 пациенти, имащи възможност за избор между двата подхода. Хирургичната намеса включвала стандартна отворена дискектомия, докато неоперативният протокол - поне активна физикална терапия и нестероидни противовъзпалителни средства. Лекарите използвали Bodily Pain и Physical Function скали и версия на модифицирания Oswestry Disability Index, за да установят промените спрямо базовите стойности на седмица 6, месец 3 и след това - ежегодно.
На 4-та година пациентите, третирани с дискектомия, имали по-добри клинични резултати с изключение на един показател. Стойностите на болката при тази група били с 15 точки по-ниски по 100-точковата скала в сравнение с нехирургичните пациенти. При първата група се наблюдавало и по-голямо подобрение в показателите за физическа функция (44.6 срещу 29.7) и инвалидизация (-38.1 срещу -24.9). Ефектът на терапията бил отчетен още на шестата седмица и персистирал по време на 4-годишния период.
79.2% от хирургичната група и 51.7% от нехирургичната докладвали за сериозно подобрение в статуса си. Най-честото усложнение при хирургичната група било дурално разкъсване, като не била отчетена периоперативна смъртност.
www.doctorbg.com