На какво се дължи разликата в ототоксичността между cisplatin и oxaliplatin? 08 януари 2009
Ототоксичността е добре извесен страничен ефект на cisplatin, която води до загуба на слуха и тинитус. Този сериозен нежелан ефект често възпрепятства достигането на ефективни дози и може да опорочи cisplatin-базираната химиотерапия. Сходният платинен препарат от трето поколение oxaliplatin (
Eloxatin, Sanofi-Aventis) изглежда няма този страничен ефект, а нови проучвания обясняват тази разлика.
Фармакокинетичните разлики между cisplatin и oxaliplatin може би са достатъчни за обясняване на различния им ототоксичен профил, обясняват лекари от Karolinska Institute, Швеция. В статия, поместена в
Journal of the National Cancer Institute, те докладват проучвания, сочещи известни разлики в начина, по който двата препарата се транспортират от кръвта към екстрацелуларните компартменти на кохлеята и вътрешното ухо.
Вътрешното ухо е предпазено чрез кръвно-лабиринтната бариера по начин, аналогичен на кръвно-мозъчната бариера. Тази преграда се състои главно от ендотелни клетки, свързани с тесни връзки. Във вътрешното ухо най-вероятно тези клетки са главната бариера за фармакологични субстанции. Именно те предпазват сензорния епител на органите на слуха и равновесието.
След редица изследвания в морски свинчета шведските лекари установили, че лекарствените концентрации и общата концентрация на платина в перилимфата са по-ниски след приложението на oxaliplatin, дори и след прилагане на еквимоларни дози. Ограниченият кохлеарен ъптейк на oxaliplatin е главното обяснение за по-ниската ототоксичност на препарата спрямо тази на cisplatin.
www.doctorbg.com