Ново проучване с мишки сочи, че приемът на кофеин по време на бременност повлиява негативно развитието на сърцето на плода и води до намален сърдечен дебит след раждането. Мишките били третирани с количество кофеин, равняващо се на на 2 чаши кафе на ден.
Най-важното от това проучване е, че кофеинът може би има негативни ефекти върху сърцето на плода не само по време на зародишното развитие, но и в дългосрочен план. Авторите предупреждават, че резултатите в миши модели може да не се окажат валидни при хората. Но имайки предвид установената вече връзка между кофеина и повишения риск от неуспешна бременност и рестрикции в растежа на плода, настоящото проучване дава още една причина напитките, съдържащи кофеин, да бъдат ограничени максимално по време на бременността.
Кофеинът и неговите метаболити преминават лесно през плацентата, като концентрациите в ембриона са близки с тези в кръвта на майката. Кофеинът нормално се метаболизира бързо чрез деметилиране. Фетусът обаче не може да деметилира кофеина, така докато за майката експозицията е незначителна, то за плода тя е сериозна.
www.doctorbg.com