Начало
НачалоЗдравни новини1 час повече сън = 33% намаление на риска от коронарна калцификация
1 час повече сън = 33% намаление на риска от коронарна калцификация 30 декември 2008

Спането с 1 час повече на нощ е свързано с 33% намаление на риска от развитие на калцификация на коронарната артерия (САС). Това сочат резултатите на проучването CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults), публикувано в Journal of the American Medical Association.

Това е първото проучване, директно свързващо продължителността на съня с маркер за сърдечно заболяване. Ползата от допълнителен час сън била съизмерима с ползите от намаляването на систоличното кръвно налягане с 16.5 mm Hg. "Това е изключително и изненадващо силен ефект", отбелязват д-р Diane S Lauderdale и колеги от Университета в Чикаго.

Екипът има няколко теории, обясняващи тази връзка, но д-р Lauderdale отбелязва, че проучването е наблюдателно и резултатите от него трябва да бъдат потвърдени в други популации. Докато не се установи точния механизъм, стоящ зад тази връзка, не може да се определи дали това е причинна връзка и не може да се каже дали каквато и да е интервенция би имала ефект.

В настоящото проучване калцифицирани коронарни артерии (на година 5) били установени при 27% от участниците с продължителност на съня под 5 часа и 11% от участниците с продължителност на съня 7 часа. Калцификация се наблюдавала само при 6% от лицата с продължителност на съня над 7 часа. По-големи ползи се наблюдавали при жените.

Авторите имат три теории за наблюдаваните резултати

1. Възможно е връзката да се дължи на фактори, свързани с продължителността на съня. Т.е факторите, свързани с по-дълъг сън (здраве, психологични фактори, начин на живот),може би са свързани и с риска от развитие на САС. В този случай не се касае за директна връзка и промяната на съня не би повлияла риска от САС.

2. Нивата на кортизол. Знае се, че късият сън повишава нивата на кортизол, като други проучвания сочат, че високите нива на този хормон са рисков фактор за коронарна болест на сърцето. В настоящото проучване не били събрани необходимите данни за изследване на тази възможност,

3. Кръвно налягане. Кръвното налягане намалява по време на сън. При хората с къс сън може би не се наблюдава така продължително и силно намаляване на кръвното налягане, така че при тези лица 24-часовото КН е относително по-високо. Авторите подкрепят в най-голяма степен тази хипотеза, но и тук проучването не предоставя достатъчност данни за да се изследва тази връзка, тъй като кръвното налягане било измервано само на визитите.

Въпреки че само едно малко проучване не доказва, че краткия сън води до коронарно заболяване, авторите препоръчват сънят да бъде с продължителност поне 6 часа.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator