Прокалцитонинът може да се използва за различаване на бактериалния от аспетичния менингит при деца 10 декември 2008
Серумният прокалцитонин е високочувствителен и специфичен маркер за различаване на бактериалния от асептичния менингит при педиатрични пациенти, докладват европейски лекари в декемврийския брой на Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.
Бързото различаване на двата вида менингит още в спешното отделение би намалило ненужната употреба на антибиотици и хоспитализации. Тъй като последиците от забавената диагноза на бактериалния менингит могат да бъдат катастрофални, всеки кандидат-диагностичен инструмент трябва да достига почти 100% чувствителност.
Лекари от Париж анализирали данни от ретроспективни проучвания. Освен серумните прокалцитонинови нива, те сравнили кръвните и цереброспинални параметри с цел идентифициране на бактериалния менингит. Анализът включвал 198 пациенти на възраст между 1 месец и 16 години. 48% имали бактериален менингит, а 102 - асептичен менингит.
Било установено, че прокалцитониновите нива над 0.5 ng/ml имат чувствителност от 99% и специфичност 83% при идентифицирането на бактериален менингит. Въпреки че чувствителността и специфичността на C-реактивния протеин, белтъците и неутрофилите в цереброспиналната течност били също добри, те не се оказали достатъчно добри в сравнение с прокалцитонина.
Френските лекари смятат, че комбинирането на прокалцитониновия тест с останалите параметри е ефективен подход за диагностициране на бактериалния менингит и предотвратяването на поставяне на грешна диагноза.
www.doctorbg.com