Прекомерната алкохолна употреба допринася за развитието на атеросклероза 04 декември 2008
Учени от САЩ установиха точния механизъм, по който прекомерната употреба на алкохол може би допринася за развитието на атеросклероза. Те провели ин-витро експеримент, чрез който доказали хипотезата си.
Д-р Кълън и колеги използвали човешки ендотелни клетки от пъпната вена и моноцити, които били изложени на ацеталдехид в продължение на 6 часа. Учените изследвали ефектите на алкохолния метаболит върху моноцитите, върху ендотелните клетки и върху двата вида клетки едновременно.
Било установено, че концентрациите ацеталдехид, наблюдаващи в нормални физиологични условия след тежък запой, водят до 700% покачване в слепването между моноцитите и ендотелните клетки. Освен това била установена повишена експресия на адхезионни (прикрепващи) молекули от ендотелните клетки и освобождаване на тумор-некротизиращ фактор алфа - за който се смята, играе важна роля в прогресирането на атеросклеротичната плака.
Проучването демонстрира за пръв път, че физиологични концентрации ацеталдехид могат да предизвикват събиране на моноцити и прикрепването им към ендотелните клетки.
Резултатите потвърждават и предишно проучване на същия екип в миши модели. При него мишки били третирани с еквивалента на две алкохолни питиета на ден (умерено пиене), седем питиета на ден (тежко пиене) и никакъв алкохол (абстиненция).
В рамките на 2 седмици при мишките, поели най-големи количества алкохол,, се наблюдавало значително формиране на плаки, като лумените на някои от съдовете били напълно запушени. При мишките, третирани с умерено количество алкохол, се наблюдавало значително по-малко формиране плаки, дори по-малко от контролните животни, нетретирани с алкохол. Така това проучване показва противоположните ефекти на алкохола в зависимост от начина на пиене.
www.doctorbg.com