Начало
НачалоЗдравни новиниОбновление на препоръките за използването на туморни маркери при рак на гърдата
Обновление на препоръките за използването на туморни маркери при рак на гърдата 05 декември 2008

Американското дружество по клинична онкология (ASCO) обнови своите препоръки за използването на туморни маркери в превенцията, скрининга, лечението и проследяването на рака на гърдата.

През 1996 ASCO публикува първите evidence-based препоръки, обхващащи използването на туморни маркери при рак на гърдата. От 1996 насам препоръките се обновяват на интервали, като последното обновяване е през 2000 г.

Използвайки базата данни на MEDLINE и Cochrane Collaboration Library, от ASCO издадоха последното обновление, както специфичните промени от препоръките от 2000 г. са:

* ER (естрогенен рецептор) и PgR (прогестеронов рецептор) трябва да бъдат измервани при всеки първичен инвазивен тумор на гърдата. Измерване се налага и при метастатичните лезии, особено ако резултатите биха повлияли терапевтичното поведение. Статусът за стероиден рецептор трябва да се използва с цел идентифициране на пациентите, при които има най-голяма вероятност да се повлияят от ендокринна терапия. При пациенти с дуктален карцином ин ситу, които са кандидати за хормонална терапия, данните са недостатъчни за препоръчване на рутинното измерване на ER и PgR

* Имунохистохимичните маркери за пролиферация са нови към тези препоръки, но настоящите данни са недостатъчни за препоръчване на измерването на тези маркери с цел причисляването на пациента към дадена прогностична група. Новодобавените маркери са: Ki67, циклин D, циклин Е, p27, p21, тимидинкиназа и топоизомераза II.

* С цел назначаването на терапия с trastuzumab в адювантни или метастатични условия, HER2 (рецептор 2 за човешкия епидермален растежен фактор) експресията трябва да бъде изследване на всеки първичен тумор на гърдата - както по време на диагнозата, така и по време на релапса.

* HER2 е полезен при прогнозиране на терапевтичния отговор към специфични химиотерапевтични агенти. Свръхекспресията на HER2 идентифицира тези пациенти, които биха се повлияли от антрациклинова адювантна терапия. Ако няма противопоказания и ако е взето решение за провеждане на химиотерапия, при пациентите с HER2+ тумор силно се препоръчва прилагането на антрациклин. Изследвания сочат, че добавянето на антрациклин към терапията с trastuzumab не води до допълнителни ползи. HER2 изследването не трябва да се използва с цел назначаването на таксанова химиотерапия в адювантни условия.

* uPA (урокиназен активатор на плазминогена) и PAI-1 (инхибитор 1 на активатора на плазминогена) са нови в препоръките. При пациенти с новодиагностициран лимфонодонегативен рак на гърдата uPA и PAI-1, измерени чрез ELISA в 300 г или повече прясна или замрaзена туморна тъкан, могат да бъдат използвани с цел определяне на прогнозата. Особено при хормонрецептор-позитивни жени, които приемат адювантна ендокринна терапия, ниските нива на двата маркера са свързани с нисък риск от рецидиви. При тези пациенти адювантната химиотерапия има минимални допълнителни ползи. В сравнение с наблюдение, cyclophosphamide, methotrexate и 5-fluorouracil (CMF)-базираната адювантна химиотерапия води до значителни ползи при пациенти с висок риск от рекуренции, базиран на високи uPA и PAI-1 нива.

* Фрагментите циклин Е също са нови маркери към тези препоръки. Настоящите данни са недостатъчни за подкрепяне на използването на циклин Е при пациенти с рак на гърдата

* Протеомен анализ на гръдния тумор - данните са недостатъчни за прилагането му

* Мултипараметърен анализ на генната експресия на тумора - новодобавен към препоръките. Oncotype DX тестът може да се използва с цел прогнозиране на риска от рецидив при новодиагностицирани пациенти с лимфонодонегативен ER+ рак на гърдата, третирани с tamoxifen. Oncotype DX може да идентифицира онези пациенти, които биха се повлияли най-добре от tamoxifen, и които може би не се нуждаят от адювантна химиотерапия. Пациентите с най-висок риск може биха се повлияли по-добре от (C)MF отколкото от tamoxifen.

* Костномозъчни микрометастази като маркер на тумора на гърдата също са новодобавени към ръководството. Но и тук настоящите данни са недостатъчни за препоръчване на употребата им.

* Циркулиращи туморни клетки (CTC) (новодобавени) - тестът не трябва да се използва за диагностициране на рака на гърдата и за вземане на каквито и да било терапевтични решения.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator