Обновление на препоръките за използването на туморни маркери при рак на гърдата 05 декември 2008
Американското дружество по клинична онкология (ASCO) обнови своите препоръки за използването на туморни маркери в превенцията, скрининга, лечението и проследяването на рака на гърдата.
През 1996 ASCO публикува първите evidence-based препоръки, обхващащи използването на туморни маркери при рак на гърдата. От 1996 насам препоръките се обновяват на интервали, като последното обновяване е през 2000 г.
Използвайки базата данни на MEDLINE и Cochrane Collaboration Library, от ASCO издадоха последното обновление, както специфичните промени от препоръките от 2000 г. са:
* ER (естрогенен рецептор) и PgR (прогестеронов рецептор) трябва да бъдат измервани при всеки първичен инвазивен тумор на гърдата. Измерване се налага и при метастатичните лезии, особено ако резултатите биха повлияли терапевтичното поведение. Статусът за стероиден рецептор трябва да се използва с цел идентифициране на пациентите, при които има най-голяма вероятност да се повлияят от ендокринна терапия. При пациенти с дуктален карцином ин ситу, които са кандидати за хормонална терапия, данните са недостатъчни за препоръчване на рутинното измерване на ER и PgR
* Имунохистохимичните маркери за пролиферация са нови към тези препоръки, но настоящите данни са недостатъчни за препоръчване на измерването на тези маркери с цел причисляването на пациента към дадена прогностична група. Новодобавените маркери са: Ki67, циклин D, циклин Е, p27, p21, тимидинкиназа и топоизомераза II.
* С цел назначаването на терапия с trastuzumab в адювантни или метастатични условия, HER2 (рецептор 2 за човешкия епидермален растежен фактор) експресията трябва да бъде изследване на всеки първичен тумор на гърдата - както по време на диагнозата, така и по време на релапса.
* HER2 е полезен при прогнозиране на терапевтичния отговор към специфични химиотерапевтични агенти. Свръхекспресията на HER2 идентифицира тези пациенти, които биха се повлияли от антрациклинова адювантна терапия. Ако няма противопоказания и ако е взето решение за провеждане на химиотерапия, при пациентите с HER2+ тумор силно се препоръчва прилагането на антрациклин. Изследвания сочат, че добавянето на антрациклин към терапията с trastuzumab не води до допълнителни ползи. HER2 изследването не трябва да се използва с цел назначаването на таксанова химиотерапия в адювантни условия.
* uPA (урокиназен активатор на плазминогена) и PAI-1 (инхибитор 1 на активатора на плазминогена) са нови в препоръките. При пациенти с новодиагностициран лимфонодонегативен рак на гърдата uPA и PAI-1, измерени чрез ELISA в 300 г или повече прясна или замрaзена туморна тъкан, могат да бъдат използвани с цел определяне на прогнозата. Особено при хормонрецептор-позитивни жени, които приемат адювантна ендокринна терапия, ниските нива на двата маркера са свързани с нисък риск от рецидиви. При тези пациенти адювантната химиотерапия има минимални допълнителни ползи. В сравнение с наблюдение, cyclophosphamide, methotrexate и 5-fluorouracil (CMF)-базираната адювантна химиотерапия води до значителни ползи при пациенти с висок риск от рекуренции, базиран на високи uPA и PAI-1 нива.
* Фрагментите циклин Е също са нови маркери към тези препоръки. Настоящите данни са недостатъчни за подкрепяне на използването на циклин Е при пациенти с рак на гърдата
* Протеомен анализ на гръдния тумор - данните са недостатъчни за прилагането му
* Мултипараметърен анализ на генната експресия на тумора - новодобавен към препоръките. Oncotype DX тестът може да се използва с цел прогнозиране на риска от рецидив при новодиагностицирани пациенти с лимфонодонегативен ER+ рак на гърдата, третирани с tamoxifen. Oncotype DX може да идентифицира онези пациенти, които биха се повлияли най-добре от tamoxifen, и които може би не се нуждаят от адювантна химиотерапия. Пациентите с най-висок риск може биха се повлияли по-добре от (C)MF отколкото от tamoxifen.
* Костномозъчни микрометастази като маркер на тумора на гърдата също са новодобавени към ръководството. Но и тук настоящите данни са недостатъчни за препоръчване на употребата им.
* Циркулиращи туморни клетки (CTC) (новодобавени) - тестът не трябва да се използва за диагностициране на рака на гърдата и за вземане на каквито и да било терапевтични решения.
www.doctorbg.com