Растежният хормон повишава костната плътност и височината при педиатрични пациенти с болестта на Крон 03 декември 2008
Децата и младежите с нарушен растеж поради болестта на Крон, терапията с растежен хормон ускорява растежа и костната минерализация и подобрява композицията на тялото, докладват американски лекари.
Предишни изследвания с растежен хормон сред тази група пациенти сочат противоречиви резултати. Затова лекари от Калифорнийския университет изследвали 10 пациенти на възраст между 4.8 и 19.6 години с болестта на Крон. Пациентите били третирани с рекомбинантен растежен хормон 0.043 мг/кг подкожно всеки ден в продължение на 1 година
Въпреки че не се наблюдавала значителна промяна на ИТМ z-score, средният процент на телесната мазнина намалял с 2.55%, което сочи повишение на мускулната маса. Средният лумбален z-score се повишил с 0.31 спрямо базовите стойности.
Авторите на проучването отбелязват, че приемането на добавки с калций и витамин Д не повлияват намаленото минерално съдържание в костите, което е често срещано при деца с Крон, при които като опция се препоръчват бифосфонати. Настоящите резултати сочат, че растежният хормон е важна и ефективна терапевтична опция при тези пациенти.
Растежният хормон довел до ускоряване на растежа - от 3 см/год до 8.32 см на година. При контролни пациенти базовата стойност била 3.98 см на година, а след 1 година терапия с плацебо - 4.94 см/година.
Американските лекари определят резултатите като обещаващи, като отбелязват необходимостта от провеждането на проспективни лонгитудинални проучвания преди включването на растежния хормон в препоръките за лечение на нарушения растеж при педиатричните пациенти с болестта на Крон.
www.doctorbg.com