Антипсихотиците от второ поколение имат сходна ефикасност. 01 декември 2008
Мета-анализ, изследващ ефикасността на антипсихотиците от второ поколение, сочи, че тези агенти имат сходна ефективност при лечението на шизофрения. Това означава, че изборът за терапия трябва да се базира на други фактори като странични ефекти и цена.
Антипсихотиците от второ поколение са най-предписваните антипсихотици за шизофрения в световен мащаб. Те са свързани с по-добра ефикасност, но и с редица нежелани реакции - наддаване на тегло (clozapine и olanzapine), повишаване на пролактиновите нива (amisulpride и risperidone).
Докато страничните ефекти са важни, то шизофренията е доживотно заболяване и дори малко повишаване на ефикасността би подобрила шансовете за по-добро качество на живот. Затова лекари от Германия сравнили ефикасността на антипсихотиците от второ поколение при лечение на шизофрения. Анализът включвал 78 проучвания и 13 558 участници. Проучванията имали за цел да сравнят две или повече агента от общо 9: misulpride (9 проучвания), aripiprazole (4), clozapine (28), olanzapine (48), quetiapine (21), risperidone (44), sertindole (2), ziprasidone (9) и zotepine (2).
Главното клинично събитие била промяната в позитивните и негативните симптоми (PANSS скала). Вторичните клинични събития били PANSS точките за позитивните симптоми като халюцинации и делюзии; PANSS точките за негативните симптоми като липса на настроение, апатия и др.; честотата на прекъсване на лечението поради липса на ефикасност.
PANSS резултатите показали, че olanzapine е по-ефективен от ripiprazole, quetiapine, risperidone и ziprasidone и сходно ефективен на amisulpride и clozapine. Risperidone бил по-малко ефективен от olanzapine, но по-ефективен от quetiapine и ziprasidone. Clozapine бил по-добър от zotepine, а при дози > 400 мг/ден и от risperidone. Разликите се дължали главно на подобрения в позитивните симптоми, отколкото при негативните.
Тези резултати са сходни на тези от фаза 1 на Clinical Antipsychotic Trials in Intervention Effectiveness проучването, което откри, че olanzapine е по-ефективен от risperidone, quetiapine и ziprasidone. Резултатите са сходни и с тези на скорошен мета-анализ, сравняващ антипсихотиците от първо и второ поколение. Бе установено, че clozapine, amisulpride, olanzapine и risperidone са по-ефективни от антипсихотиците първо поколение, докато за aripiprazole, quetiapine, ziprasidone и zotepine бе установено, че са със сходна ефективност на по-старите препарати. Най-вероятното обяснение за по-слабата ефективност на clozapine, е че в повечето проучвания са изследвани много ниски дози.
Настоящото проучване има няколко клинични значения. Първо степента на различията в ефективността е малка до средна. От друга страна дори и малките разлики биха могли да бъдат важни за качеството на живот на пациента. Второ, големите разходи в здравните системи правят цената важен фактор при избора на терапия. Amisulpride, risperidone, zotepine, както и всички агенти от първо поколение са с паднал патент. Трето, разликите в страничните ефекти са често значително по-важни от малките разлики в ефективността. И последно, при индивидуалните пациенти се наблюдават различия в терапевтичния отговор, затова главната задача на лекаря е да балансира ефикасността и страничните реакции спрямо всеки пациент.
www.doctorbg.com