Алкохолната септална аблация по повод кардиомиопатия не е проаритмогенна 24 ноември 2008
Алкохолната септална аблация, която все повече набира популярност за нехирургично лечение на обстуктивната хипертрофична кардиомиопатия (ОХК), не предизвиква камерни аритмии, сочи ново проучване.
Въпреки че за алкохолната септална аблация бе доказано, че е ефективен подход за лечението на симптоматична ОХК, сред клиничните среди се появиха притеснения, че лезията, следствие на процедурата, може да има проаритмогенен ефект. Досега не е провеждано голямо проучване, изследващо тази връзка.
Настоящото проучване включвало 123 пациенти с ОХК, претърпели алкохолна септална аблация. На пациентите бил имплантиран кардиовертерен дефибрилатор с цел превенция на внезапна сърдечна смърт.
По време на проследяващия период от средно 2.9 години били документирани 9 дефибрилации. Средната честота на дефибиралции сред пациентите, третирани със алкохолна септална аблация, била ниска, дори по-ниска от пациентите, неподложени на аблация.
Резултатите сочат, че алкохолната септална аблация няма проаритмогенно действие. На практика аблацията може да се използва като превенция на камерната тахикардия/мъждене, тъй като намалява обструкцията на изходящия тракт и усилва обратното моделиране.
www.doctorbg.com