Ректалното приложение на d-алфа-токоферол оказва протективен ефект при пациенти с лек до умерен активен улцерозен колит, сочи проучване, публикувано в
World Journal of Gastroenterology.
Имайки предвид редицата доказателства за противовъзпалителните ефекти на витамин Е, може да се очаква, че d-алфатокоферол, доминантният витамин Е изомер в плазмата, би намалил тъканното увреждане при възпалителната чревна болест (IBD), обясняват авторите на проучването.
В проучване, включващо 15 пациенти с леко до умерено активен улцерозен колит, учените изследвали антиоксидантния и антинеутрофилния ефект на d-алфатокоферол. Пациентите били третирани ректално с течен витамин Е (8000 UI) в продължение на 12 седмици веднъж дневно.
По време на проучването индексът за активност на Майо намалял от 8 на 5.1 на седмица 4 и до 2.3 на седмица 12. При 12 пациенти се наблюдавал клиничен отговор на седмица 4, а при 14 до седмица 12. Последният пациент бил изваден от проучването, тъй като се преместил да живее в друг регион. 9 пациенти постигнали ремисия. Не били докладвани сериозни нежелани реакции или влошаване на активността на заболяването.
В края на 12 седмица, 12 пациенти преценили да продължат приема на d-алфа-токоферол, докато 2 приключили проучването поради лични причини въпреки постигането на желан терапевтичен отговор и задоволство от терапията. Не били наблюдавани рецидиви при пациентите, продължили терапията, докато при пациентите, напуснали проучването били докладвани 2 изостряния.
www.doctorbg.com