Излагането на плода на антиастматични препарати в повечето случаи е безопасно 20 ноември 2008
Повечето медикаменти срещу астма, използвани при бременност, нямат ефект върху плода или ако съществува такъв, той е минимален, сочи ново изследване. Изключение правят кромоновите агенти, които повишават риска от мускулоскелетни дефекти.
Данните се базират на изследване, проведено върху 5124 деца с придобити малформации и 30 053 контроли. Децата, родени от майки-астматици, имали 10% по-висок риск от малформации в сравнение с децата, родени от неастматични майки. Задълбочен анализ показал, че този феномен не бил свързан с употребата на антиастматични агенти.
Ин утеро експозицията на кратко- и дългодействащи бета-агонисти, инхалаторни кортикостероиди, орални кортикостероиди, други бронходилататори и кромони нямала влияние върху общия риск от малформации. След допълнителни анализи било установено обаче, че кромоновата експозиция повишава риска от мускулноскелетни малформации над 9 пъти. Авторите отбелязват, че данните може и да не са надеждни, тъй като се базират само върху 5 експозирани случая.
Рецензентите на проучването обобщават, че рисковете от неконтролираната астма по време на бременност са по-големи от тези, свързани със страничните ефекти на антиастматичния медикамент. Така всички жени с астма трябва да бъдат подлагани на контролираща терапия по време на бременността.
www.doctorbg.com