Не съществува ясна връзка между употребата на бифосфонати (остеопорозни медикаменти) и честотата на сериозно и несериозно предсърдно мъждене (ПМ), сочи обзор на клинични данни, проведен от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA). Според лекарствената агенция на САЩ повишаването на дозата и продължителността на бифосфонатната терапия не води до повишен риск от предсърдно мъждене.
От FDA препоръчват на лекари и пациенти да не избягват терапиите с бифосфонати. Наличните на фармацевтичния пазар бифосфонати са: alendronate (Fosamax и Fosamax Plus D, Merck and Co, Inc), etidronate (Didronel, Procter & Gamble Pharmaceuticals, Inc), ibandronate (Boniva, Roche Pharmaceuticals, Inc), pamidronate (Aredia, Novartis Pharmaceuticals Corp), risedronate (Actonel и Actonel с калций, Procter & Gamble), tiludronate (Skelid, Sanofi-Aventis US, Inc) и золендронова киселина (Reclast и Zometa, Novartis).
Проверката на FDA бе провокирана от публикации, публикувани през май миналата година, сочещи повишена честота на сериозно ПМ в две проучвания, включващи жени с остеопороза на възраст между 65 и 89 години, получаващи alendronate или золендронова киселина.
Въпреки че при 1 голямо проучване се наблюдавало значително повишен риск от ПМ, общатата честота на ПМ във всички проучвания е сравнително ниска, като при повечето проучвания се описват между 0 и 2 случая. От FDA заявиха, че ще продължат близък мониторинг на този клас медикаменти.
www.doctorbg.com