Провеждането на 8-часови курсове нощна хемодиализа 3 пъти в седмицата намалява риска от смърт с близо 80% в сравнение с конвенционалната 4-часова хемодиализа, сочи проучване, проведено в Турция.
Авторите му обясняват, че смъртността на пациентите, третирани с конвенционална хемодиализа, е твърде висока, независимо от големия напредък на диализната технология и общите медицински грижи. Според тях по-честите или/и дълги процедури изглеждат обещаващи. Пациентите на 4-часова конвенционална хемодиализа често страдат от левокамерна хипертрофия, сърдечна недостатъчност, аритмии, анемия, недохранване, възпаления, хиперфосфатемия и съдова калцификация.
Турските лекари сравнили ефектите на 8-часовата нощна и 4-часовите хемодиализи, приложени три пъти седмично, върху смъртността и заболеваемостта. Били включени 224 пациенти, които били рандомизирани на съответните процедури. 224 контролни участници били третирани с 4-часова конвенционална хемодиализа.
Общата смъртност била 1.29 и 6.03 на 100 пациентски години съответно за нощната хемодиализа и 4-часовата. Относителният морталитетен риск при пациентите на нощна 8-часова хемодиализа бил 0.22, като при тази група честотата на хоспитализация била значително по-ниска. В същата група се наблюдавали значително по-големи покачвания в телесната маса и серумния албумин.
Резултатите от проучването сочат, че 8-часовата хемодиализа, приложена три пъти в седмицата, е свързана с по-добра преживяемост, по-редки хоспитализации, по-ниска честота на хипотензия по време на диализата, значително намаляване на необходимите дози антихипертензивни средства, по-слаба анемия и значително намаляване на необходимостта от еритропоетин. 8-часовата нощна хемодиализа е свързана и с успешен фосфатен контрол и регресия на левокамерната хипертрофия.
www.doctorbg.com