Високият прием на мононенаситени мазнини, растителен протеин и нискогликемични въглехидрати, богати на фибри, е свързан с по-добър фертилититет при жени с овулаторни нарушения, сочат резултатите на проучване, публикувано в
Obstetrics & Gynecology.
Въпреки че съществуват терапевтични опции за лечението на инфертилитета, високата им цена и честота на странични ефекти мотивират лекари да търсят потенциално модифициращи се фактори, които биха повлияли фертилната способност на жената. Редица изследвания откриха, че телесната маса, физическата активност и хранителни фактори (прием на специфични мастни киселини, протеин, млечни храни, желязо и мултивитамини) са свързани със стерилитета. Тези открития сочат, че повишаването на приема на някои микронутриенти, подобряването на инсулиновата чувствителност чрез диета, контролът на телесната маса и физическата активност биха могли да помогнат при инфертилитет поради овулаторни нарушения.
В проучването били включени 16 544 жени без история за безплодие. Жените се опитали да забременеят или забременяли по време на 8-годишен период. По-високият прием на мононенаситени мазнини, нискогликемични въглехидрати, високомазнинни млечни продукти, растителни протеини, мултивитамини и желязо били свързани 66% по нисък риск от стерилитет поради овулаторни нарушения. Жените, имащи комбинация от 5 или повече нискорискови лайфстайл фактори, включително диета, контрол на теглото и физическа активност, имали 69% по-нисък риск от овулаторен инфертилитет.
Резултатите от проучването сочат, че "фертилитетната диета" има положителни ефекти върху плодовитостта на иначе здрави жени, като комбинирането на диетичната стратегия с контрол на теглото и повишена физическа активност може да намали драстично случаите на стерилитет поради овулаторни нарушения.
www.doctorbg.com