Начало
НачалоЗдравни новиниRanibizumab - ефективен при диабетен едем на макулата
Ranibizumab - ефективен при диабетен едем на макулата 10 ноември 2008

Резултатите от две проучвания във фаза 2 сочат, че ranibizumab (Lucentis, Genentech) е ефективен при лечението на диабетен оток на макулата. Проучванията бяха представени на съвместната среща на Американското и Европейско дружества по офталмология в Атланта, САЩ.

Първото проучване READ 2 включвало 126 пациенти, от които 115 приключили цялото проучване. Целта на READ 2 била да се сравнят ефектите на интравитреален ranibizumab 0.5 mg, фоклана лазерна терапия и комбинация от двата подхода.

Подобрение на зрителната острота с поне 3 линии се наблюдавало при 9 пациенти в ranibizumab групата, 5 пациенти в комбинираната група и 0 пациенти в лазерната група. Не били докладвани лекарствени или лазерни странични ефекти.

Второто проучване включвало 151 пациенти дебелина на макулата в централните й части над 300 мкм. Пациентите имали диабет тип 1 или 2 и макулен едем с централно въвличане поне на едното око. Пациентите били рандомизирани на три инжекции (по една на месец) с 0.3 /0.5 mg ranibizumab или плацебо. Лечението след това било продължено "при необходимост" в зависимост от отговора към първоначалното третиране. Ако подобрението на макулния едем било непълно, дозата била покачвана след 1 месец. При необходимост бил назначена и фотокоагулация.

Ranibizumab бил по-добър от плацебо в контекста на промените в промяната на зрителната острота и дебелината на централната част на ретината. Профилът на безопасност на ranibizumab бил сравним с този, наблюдаван при пациенти с възрастова макулна дегенерация.

Ranibizumab е инхибитор на ретиналния съдов ендотелен растежен фактор. Авторите на второто проучване смятат, че нивата на този фактор в ретината и стъкловидното тяло при пациентите с диабетен макулен едем са значително по-високи от тези при пациентите с неоваскурна възрастова макулна дегенерация, от което следва, че пациентите с диабетен макулен едем биха се повлияли най-добре от по-високи дози ranibizumab.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator