Резултатите от две проучвания във фаза 2 сочат, че ranibizumab (
Lucentis, Genentech) е ефективен при лечението на диабетен оток на макулата. Проучванията бяха представени на съвместната среща на Американското и Европейско дружества по офталмология в Атланта, САЩ.
Първото проучване READ 2 включвало 126 пациенти, от които 115 приключили цялото проучване. Целта на READ 2 била да се сравнят ефектите на интравитреален ranibizumab 0.5 mg, фоклана лазерна терапия и комбинация от двата подхода.
Подобрение на зрителната острота с поне 3 линии се наблюдавало при 9 пациенти в ranibizumab групата, 5 пациенти в комбинираната група и 0 пациенти в лазерната група. Не били докладвани лекарствени или лазерни странични ефекти.
Второто проучване включвало 151 пациенти дебелина на макулата в централните й части над 300 мкм. Пациентите имали диабет тип 1 или 2 и макулен едем с централно въвличане поне на едното око. Пациентите били рандомизирани на три инжекции (по една на месец) с 0.3 /0.5 mg ranibizumab или плацебо. Лечението след това било продължено "при необходимост" в зависимост от отговора към първоначалното третиране. Ако подобрението на макулния едем било непълно, дозата била покачвана след 1 месец. При необходимост бил назначена и фотокоагулация.
Ranibizumab бил по-добър от плацебо в контекста на промените в промяната на зрителната острота и дебелината на централната част на ретината. Профилът на безопасност на ranibizumab бил сравним с този, наблюдаван при пациенти с възрастова макулна дегенерация.
Ranibizumab е инхибитор на ретиналния съдов ендотелен растежен фактор. Авторите на второто проучване смятат, че нивата на този фактор в ретината и стъкловидното тяло при пациентите с диабетен макулен едем са значително по-високи от тези при пациентите с неоваскурна възрастова макулна дегенерация, от което следва, че пациентите с диабетен макулен едем биха се повлияли най-добре от по-високи дози ranibizumab.
www.doctorbg.com