Hydroxychloroquine намалява риска от бъбречно увреждане при лупус 03 ноември 2008
Дългосрочната терапия на системния лупус еритематозус (СЛЕ) с hydroxychloroquine, инициирана в ранните етапи на заболяването, има протективно действие срещу бъбречно увреждане, сочи проучване, представено на Годишната научна среща на Американската ревматологична асоциация в Сан Франциско.
Предишни изследвания сочат, че hydroxychloroquine има протективен ефект върху някои органи и системи при пациенти с лупус. Въпросът досега беше дали hydroxychloroquine предотвратява и развитието на бъбречни увреждания - едно от най-честите усложнения на СЛЕ. Това е от изключително значение, тъй като пациентите с бъбречно увреждане често се нуждаят от хемодиализа или трансплантация, които са свързани с разходи и повлияват качеството на живот на пациентите.
Проучването включвало 582 пациенти със СЛЕ с давност под 5 години. 506 били третирани с hydroxychloroquine. 73 от пациентите развили бъбречно увреждане, дефинирано като намалена ренална функция, бъбречна болест в краен стадий или протеинурия с продължителност поне 6 месеца. След отчитане на различни фактори, било установено, че hydroxychloroquine е силно протективен срещу развитието на бъбречно увреждане (HR 0.31, p = 0.0002)
Дори и при пациентите с лупусен нефрит hydroxychloroquine бил свързан с протективен ефект (70%) срещу по-нататъшно уреждане. Авторите на проучването смятат, че положителният ефект на hydroxychloroquine се дължи на неговите противовъзпалителни, антитромботични, антихиперлипидемични и антихипергликемични ефекти. Те подчертават, че hydroxychloroquine не може да възстанови настъпилите увреждания, а само предотвратява появата на нови.
Лекарите, провели проучването обобщават: hydroxychloroquine трябва да бъде предписван на всички пациенти с лупус още в ранните етапи на болестта.
www.doctorbg.com