Ново испанско проучване,сочи че инхибиторите на тумор-некротизиращия фактор алфа (TNF-алфа) не повишават риска от рак при пациенти с ревматоиден артрит.
Повишеният раков риск изглежда логичен тъй като TNF-алфа играе важна роля в превенцията на туморогенезата. Настоящото проучване обаче сочи, че при пациентите с ревматоиден артрит, третирани с блокер на TNF-алфа, няма повишен раков риск.
В проучваннето били включени 4529 пациенти с РА, третирани с TNF-алфа-блокери и 789 пациенти, непровеждали анти-ТNF терапия. За целта на проучването била измерена инцидентността на ракови заболявания 10 000 пациентски години.
Инцидентността при TNF-групата била 60 на 10 000 пац. години, а при контролната група - 129 на 10 000 пац. години. Все пак TNF-третираните пациенти били малко по-млади от неекспозираните пациенти (54 срещу 61 години) и имали по-висока DAS (активност на заболяването). Средната давност на заболяването била 10 години в TNF-групата и 9 години в контролната група. След отчитане на пол, възраст, продължителност (давност) и активност на заболяването, относителния риск за развитие на рак при TNF-групата бил 0.92, което е статистически незначително. Така риска за развитие на рак в TNF-групата е сходен с този при контролната група.
Резултатите са предварителни и са необходими повече изследвания, тъй като самият ревматоиден артрит с свързан с по-чести малигнености.
www.doctorbg.com