Само в САЩ инфекциите на уринарния тракт са свързани с над 6 милиона посещения при лекар и над 2.5 млрд долара разходи. Тъй като 50%-60% от жените докладват инфекция на уринарния тракт (ИУТ) поне веднъж, ИУТ са едни от най-често диагностицираните заболявания от гинеколози, уролози и другите специалисти.
Диагностицирането на острия цистит обикновено е клинично, базиращо се на класическите симптоми: дизурия, честота, спешни позиви и супрапубична болка. Въпреки че уринната култура е златният стандарт за диагностициране на бактериурията и цистита, първата рядко се налага при неусложнена инфекция. Микроскопсият урианализ с цел идентифициране на пиурията често улеснява диференциалната диагноза.
Уринната култура е индикирана при пациенти с усложнени или рекурентни инфекции, дефинирани като 3 инфекции, документирани чрез уринна култура в рамките на 1 година, или поне 2 ИУТ в рамките на 6 месеца. Повторните или релапсиращи инфекции със същия бактериален щам изискват допълнителни образни изследвания на горните и долните пикочни пътища с цел диагностициране на абнормалности - уретрален дивертикул, инфектиран камък, цистоцеле, папиларна некроза и атрофичен пиелонефрит.
Неусложнените инфекции обикновено се повлияват добре от достъпните антибиотици. Освен антибиотичната терапия са ефективни и други интервенции: почивка, хидратация и краткосрочна употреба на уринарни аналгетици и агенти като phenazopyridine. Ограничени данни сочат, че сокът от червена боровинка пречи на захващането на бактериите и предпазва от развитието на цистит.
Пациентите с усложнени инфекции на уринарния тракт изискват по-интензивна антибиотична терапия, включително дългосрочна профилактика, посткоитално лечение. За да се предотврати прогресията към пиелонефрит и свързаните с него усложнения и морбидност, инфекциите, свързани с трансуретралната катетеризация или бременност трябва да бъдат внимателно третирани.
Някои често предписвани антибиотици често водат до вредни промени в нормалната вагинална флора и гъбичен вагинит, наблюдаващ се при 25% от пациентите, лекуващи се с ампицилин, и 80% от тези, приемащи тетрациклин.
Nitrofurantoin е високоефективен срещу
Escherichia coli, Грам-позитивни коки и много Грам-негативни бактерии. Препаратът е добре проучен, като страничните му ефекти върху вагиналната флора са незначителни. За жалост няма ефективност срещу повечето щамове на
Proteus, някои щамове
Enterobacter и
Klebsiella. Продължителността на курса е 7 дни.
Въпреки че
trimethoprim/sulfamethoxazole може да се прилага два пъти дневно и има само умерен ефект върху чревната и вагинална флора, около 40% от щамовете на E.coli, отговорни за придобитите в обществото ИУТ, са резистентни към този медикамент. 3-дневният курс trimethoprim/sulfamethoxazole е по-ефективен от 3-дневния курс nitrofurantoin.
Ciprofloxacin и останалите флуорохинолони са скъпи, но и високоефективни срещу Грам-негативни бактерии. Препаратите от тази група имат по-добро покритие срещу
Pseudomonas aeruginosa и Грам-позитивните бактерии. Най-големият проблем е повишаващата се флуорохинолонова резистентност. Противопоказания: бременност и възраст под 18 години.
Диагнозата и лечението на неусложнения остър цистит са относително лесни, докато усложнените и рекурентни инфекции изискват по-специализирани изследвания и лечение. При лечението на първа ИУТ или нечеста инфекция, 3-дневните антибиотични курсове са по-добри от еднократнодозовите и обикновено еднакво ефективни спрямо 7-дневните с по-малко странични ефекти и по-добър къмплайънс. Еднократнодозовите курсове имат по-голяма честота на терапевтичен неуспех. При недиагностициран усложняващ фактор (диабет, бременност, анатомична абнормалност) тази честота е даже по-висока.
При рекурентни ИУТ се препоръчва продължителна профилактика в продължение на 6 месеца: nitrofurantoin 100 mg, cephalexin 250 mg или trimethoprim-sulfamethoxazole 1 таб нощно време. Постикоиталната профилактика би била полезна при жени с чести ИУТ след полов контакт.
Въпреки че симптоматичната бактериурия обикновено не изисква антибиотична терапия, последната е препоръчителна при бременни пациенти, пациенти инфектирани с
Proteus видове, пациенти с тежък диабет.
При ИУТ, свързани с катетеризация, се препоръчва 10- до 14-дневен антибиотичен курс. По време на бременност, ИУТ и бактериурията трябва да бъдат третирани със 7-дневен курс penicillin/cephalosporin или nitrofurantoin. Хинолоните и тетрациклините са противопоказани.
www.doctorbg.com