Fluoxetine (
Prozac) намалява броя на новите мозъчни лезии при пациенти с мултиплена склероза, сочи проучване, представено на 23-я конгрес на Европейския комитет за изследване и лечение на мултиплената склероза.
Авторите на проучването докладват тенденция към намаляване на новите лезии, следствие на терапията с fluoxetine, при лечение на релапсираща-ремитираща или релапсираща вторична множествена склероза.
Fluoxetine е селективен инхибитор на обратното захващане на серотонина, който често се предписва при лечението на различни психиатрични разтройства, включително и тежки депресии. Освен описаните по-горе терапевтични ефекти, fluoxetine притежава редица имуномодулаторни действия, като предишни проучвания сочат, че агентът би могъл да се окаже ефективен при пациенти с МС.
В проучване, проведено през 90-те години, fluoxetine успял да намали болестната активност в експериментален автоимунен енцефаломиелит - животинския модел на МС. През 1991 г. психиатри докладват намалена честота на МС сред пациентите си, третирани с fluoxetine.
Изследвания сочат, че астроцитите при пациентите с МС нямат бета-2 адренергични рецептори и това води до намалена продукция на цикличен аденозин монофосфат (цАМФ), което от своя страна активира възпалителна каскада, водеща до демиелинизация. Тъй като fluoxetine може да повиши цАМФ в астроцита, авторите на настоящото проучване хипотезират, че агентът би могъл да компенсира загубата на бета-2 рецептори и по този начин да ограничи възпалението.
За целта 40 пациенти на възраст между 18 и 65 години с релапсираща-ремитираща мултиплена склероза или релапсираща вторична прогресивна МС били рандомизирани на fluoxetine (20 мг/ден) или плацебо. Продължителността на проучването била 24 седмици.
Главното клинично събитие бил броят на новите лезии, засечени на Т-1 ЯМР на седмици 4,8,16 и 24. Авторите на проучването установили, че медикаментът е добре толериран, като само 1 пациент от активната група прекратил лечението поради странични ефекти (гадене). От плацебо групата също се отказал пациент, така че в двете групи останали по 19 пациенти.
Авторите докладват за тенденция към по-малко лезии в активната група. Средният брой на нови лезии във fluoxetine групата бил 1.84, а във плацебо групата - 5.16. В началото на проучването броят на лезиите бил сходен в двете групи, като в по-късната му част се наблюдавало значително увеличаване на броя на новите лезии в контролната група.
www.doctorbg.com