Начало
НачалоЗдравни новиниRaltegravir е безопасен и ефикасен при непровеждали терапия HIV-позитивни пациенти
Raltegravir е безопасен и ефикасен при непровеждали терапия HIV-позитивни пациенти 27 октомври 2008

Raltegravir (RAL; Isentress, Merck & Co), първият и единствен медикамент от класа на интегразните инхибитори, продължава да впечатлява със своята ефективност и безопасност. Този път добрите новини идват от 48-седмично проучване с пациенти, непровеждали терапия.

Пациенти, непровеждали терапия били скринирани за резистентност към tenofovir или emtricitabine, като 563 пациенти без признаци за резистентност били включени в рандомизраното сляпо проучване. Те били рандомизирани на RAL (400 мг два пъти дневно) или efavirenz (600 mg всеки ден преди лягане) като трети медикамент към режима. Голяма част от пациенти имали напреднала HIV инфекция: 53% имали вирусен товар над 100000 копия/мл, а 47% CD4 T-лимфоцити под 200 кл/mm3.

Главното клинично събитие на проучването било вирусна супресия до нива под 50 HIV RNA копия на мл.

86.1% от пациентите, рандомизирани на raltegravir, и 81.9% от пациентите, приемащи efavirenz достигнали вирусни нива под 50 копия/мл. Разликата не достигнала статистически значими стойности, но проучването постигнали целта си, доказвайки че RAL не е по-слабоефективен от efavirenz.

По-добра първоначална супресия на виремията се наблюдавала в RAL групата, като по-късно се стигнало до изравняване между групите. Повишението на CD4 клетките спрямо базовите стойности било с 26 клетки/мм3 по-голямо в RAL групата в сравнение с efavirenz групата (189 клетки/mm3 vs 163 клетки/mm3). Тази разлика била статистическа значима, но не се постигнал консенсус относно клиничната й значимост.

Страничните ефекти били чести и при двете групи (44% vs 77%), като RAL имал по-благоприятен профил относно умерените и тежки нежелани реакции (16% срещу 32%). Един от най-големите недостатъци на efavirenz, е че част от пациентите изпитват ЦНС проблеми, които често водят до спиране на медикамента.

В RAL рамото бил идентифициран само 1 малигнен процес, докато при efavirenz групата - цели 9, повечето от които били сарком на Капоши. Промените в липидите били относително леки, като и в двете рамена на проучването била отчетена лека промяна в общия холестерол.

Клиницисти смятат, че raltegravir следва тенденцията за по-голяма ефективност и по-малко странични ефекти при новите агенти. Фактът, че страничните ефекти са по-малко, води до по-добро придържане към терапията и намалена вероятност за развитие на резистентност. Те смятат, че raltegravir ще играе все по-голяма рола при ранното иницииране на терапия.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator