Ustekinumab - може би ефективен при умерена до тежка болест на Крон 24 октомври 2008
Ustekinumab, човешко интерлевкин-12/23 моноклонално антитяло, може би е ефективен при пациенти с умерена до тежка болест на Крон, третирани с infliximab, сочи статия, публикувана в
Gastroenterology.
Редица изследвания откриват роля на интерлевкини 12 и 23 в патофизиологията на болестта на Крон, затова терапията с неутрализиращо тези цитокини антитяло бил била ефективна, обясняват авторите на проучването, описано в статията.
В предишни проучвания ustekinumab показа обещаващи резултати срещу псориазис, а наскоро - и срещу милтиплена склероза.
В настоящото проучване във фаза 2 били включени 104 пациенти с умерена до тежка болест на Крон (популация 1) и 27 пациенти с неадекватно повлияване от infliximab (популация 2). При папулация 1 било извършено cross-over плацебо контролирано проучване (активното рамо се прехвърля на плацебо и обратно), а при популация 2 - open label проучване.
При популация 1 терапията с ustekinumab довела до значително по-добър терапевтичен отговор на седмици 4 и 6 в сравнение с плацебо (53% срещу 30%), но на седмица 8 разликата не била статистически значима (49% срещу 40%). В субгрупа от 49 пациенти, третирани с инфликсимаб, по-добрата ефективност на ustekinumab се запазила и на седмица 8.
В популация 2 подкожно и интравенозно приложеният ustekinumab бил свързан с клиничен отговор съответно 43% и 54% на седмица 8.
В сравнение с плацебото, ustekinumab не бил свързан с по-голяма честота на странични ефекти, включително и сериозни такива (на седмица 8).
Настоящото проучване не сочи дефинитивно, че индукционната терапия с ustekinumab е по-ефективна от плацебо при пациенти с умерена до тежка болест на Крон, но данните все пак сочат ползотворни ефекти от терапията с моноклоналното антитяло.
www.doctorbg.com