Начало
НачалоЗдравни новиниПроучване подкрепя дългосрочната употреба на amiodarone за поддържане на синусовия ритъм
Проучване подкрепя дългосрочната употреба на amiodarone за поддържане на синусовия ритъм 15 октомври 2008

Продължителната терапия с amiodarone след кардиоверсио по повод хронично предсърдно мъждене е по-ефективна в поддържането на синусовия ритъм в сравнение с епизодичния подход, при който препаратът се спира след 4 седмици и се приемът се подновява при необходимо повторно кардиоверсио, сочи малко проучване.

Авторите на проучването твърдят, че епизодичната терапия не е клинично по-ефективна спрямо продължителната. В настоящото проучване епизодичното прилагане на амиодарон било свързано с по-чести рецидиви на мъжденето и по-честа нужда от кардиоверсио. Съответно при тази група пациенти смъртността и риска от хоспитализация били по-висока.

Много клиницисти са против продължителното прилагане на амиодарон поради токсичните ефекти на медикамента. Тук холандските лекари, провели проучването, съветват да се намали дозата, но не и да се прекъсва терапията. При всеки пациент трябва да се пробва минималната ефективна доза, като терапията да спира само при невъзможност за контрол на аритмията или при животозастрашаващи странични ефекти.

В настоящото проучване 209 пациенти претърпели електрическо кардиоверсио след непостигане на синусов ритъм по време на 4-седмичен курс с амиодарон 600 mg / ден. 106-те пациенти, рандомизирани на епизодична терапия, започнали да приемат амиодарон 200 mg / ден в продължение на 4 допълнителни седмици. При пациентите с рецидив на предсърдното мъждене амиодаронът бил стартиран наново месец преди и продължен месец след повторното електрично кардиоверсио.

Останалите 103 пациенти били рандомизирани на продължителна терапия с амиодарон 200 mg / ден. След средно проследяване от 1.5 години сред двете групи се наблюдавала еднаква честота и степен на амиодарон-свързани странични ефекти и усложнения на подлежащото сърдечно заболяване.

При пациентите на епизодична терапия била наблюдавана значително по-висока смъртност и хоспитализация, най-често поради необходимост от повторно електрично кардиоверсио след рецидив на предсърдното мъждене. (53% срешу 34%). В края на проучването 48% от пациентите в епизодичната група и 62% от продължителната група били в синусов ритъм.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator