Начало
НачалоЗдравни новиниТаргетираните медикаменти срещу рак стават все по-популярни
Таргетираните медикаменти срещу рак стават все по-популярни 10 октомври 2008

Таргетираните антитуморни медикаменти освен че доведоха до значителен напредък в лечението на рак, станаха едни от най-продаваните лекарства в световен мащаб. В момента 5 от тези продукти имат продажби в размер над 1 милиард долара, а за 8 се очаква да станат "blockbuster" (най-продавани) през следващите няколко години, сочи доклад.

Трите най-продавани таргетирани антитуморни медикаменти са rituximab (Rituxan), trastuzumab (Herceptin) и bevacizumab (Avastin), като всичките изброени са на Roche/Genentech. Другите два продукта с продажби над 1 милиард са cetuximab (Erbitux; Bristol-Myers Squibb/ImClone) и imatinib (Gleevec; Novartis).

8-те медикамента, за които според доклада се очаква да станат blockbusters в рамките на следващите няколко години са

• erlotinib (Tarceva; OSI/Genentech/Roche)
• bortezomib (Velcade; Takeda/Johnson & Johnson)
• sunitinib (Sutent; Pfizer)
• lenalidomide (Revlimid; Celgene)
• panitumumab (Vectibix; Amgen/Takeda)
• sorafenib (Nexavar; Onyx/Bayer Schering)
• lapatinib (Tykerb; GlaxoSmithKline)
• nilotinib (Tasigna; Novartis)

Само през 2007 година общите продажби на таргетирани антитуморни лекарства възлизат на $17.3 млрд, като бележат ръст с 33% само в рамките на 1 година. За сравнение - продажбите на конвенционалните цитотоксични медикаменти в САЩ, Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Испания и Япония възлизат на $10.2 млрд. В момента на тези пазари се предлагат 24 таргетирани агента, като се очаква през 2017 г. продажбите им да достигнат $42 млрд.

Високите печалби от тези медикаменти се дължат освен на популярността им и на по-високата им цена. Именно тя е проблемът за внедряване на новите агенти в здравните системи на различни държави. Дори и в Обединеното кралство официални медицински институции съветват срещу употребата на някои медикаменти поради по-евтини алтернативи. Последният пример е през август 2008 г., когато комисия издаде препоръки против използването на bevacizumab, sorafenib, sunitinib и temsirolimus (Torisel; Wyeth) за лечението на рак на бъбрека, което породи недоволство сред онколозите в ОК.

Ако и други здравни системи последват примера на Великобритания, може да се стигне до забавяне в ръста на продажбите на таргетирани медикаменти, което неминуемо ще повлияе ефективността на лечението, достъпно за пациентите.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator