Таргетираните антитуморни медикаменти освен че доведоха до значителен напредък в лечението на рак, станаха едни от най-продаваните лекарства в световен мащаб. В момента 5 от тези продукти имат продажби в размер над 1 милиард долара, а за 8 се очаква да станат "blockbuster" (най-продавани) през следващите няколко години, сочи доклад.
Трите най-продавани таргетирани антитуморни медикаменти са rituximab (
Rituxan), trastuzumab (
Herceptin) и bevacizumab (
Avastin), като всичките изброени са на Roche/Genentech. Другите два продукта с продажби над 1 милиард са cetuximab (
Erbitux; Bristol-Myers Squibb/ImClone) и imatinib (
Gleevec; Novartis).
8-те медикамента, за които според доклада се очаква да станат blockbusters в рамките на следващите няколко години са
• erlotinib (
Tarceva; OSI/Genentech/Roche)
• bortezomib (
Velcade; Takeda/Johnson & Johnson)
• sunitinib (
Sutent; Pfizer)
• lenalidomide (
Revlimid; Celgene)
• panitumumab (
Vectibix; Amgen/Takeda)
• sorafenib (
Nexavar; Onyx/Bayer Schering)
• lapatinib (
Tykerb; GlaxoSmithKline)
• nilotinib (
Tasigna; Novartis)
Само през 2007 година общите продажби на таргетирани антитуморни лекарства възлизат на $17.3 млрд, като бележат ръст с 33% само в рамките на 1 година. За сравнение - продажбите на конвенционалните цитотоксични медикаменти в САЩ, Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Испания и Япония възлизат на $10.2 млрд. В момента на тези пазари се предлагат 24 таргетирани агента, като се очаква през 2017 г. продажбите им да достигнат $42 млрд.
Високите печалби от тези медикаменти се дължат освен на популярността им и на по-високата им цена. Именно тя е проблемът за внедряване на новите агенти в здравните системи на различни държави. Дори и в Обединеното кралство официални медицински институции съветват срещу употребата на някои медикаменти поради по-евтини алтернативи. Последният пример е през август 2008 г., когато комисия издаде препоръки против използването на bevacizumab, sorafenib, sunitinib и temsirolimus (
Torisel; Wyeth) за лечението на рак на бъбрека, което породи недоволство сред онколозите в ОК.
Ако и други здравни системи последват примера на Великобритания, може да се стигне до забавяне в ръста на продажбите на таргетирани медикаменти, което неминуемо ще повлияе ефективността на лечението, достъпно за пациентите.
www.doctorbg.com