Коронарният байпас е свързан с по-малко пристъпи на ангина и диспнея на десетата година 10 октомври 2008
Резултатите от проучване, публикувано в
American Heart Journal, сочи подобрение на физическата активност и симптомите на гръдна болка и диспнея 10 години след поставянето на коронарен графт байпас. (КГБ).
Шведски лекари изследвали симптомите и рисковите фактори за гръдна болка и диспнея при 200 пациенти в рамките на 10 години след поставен КГБ. Общата смъртност по време на тези 10 години била 32%.
Сред преживелите се наблюдавало покачване на пропорцията пациенти без гръдна болка - от 3% преди операцията на 56% на 5-та година и 54% - на 10-та година. Единственият прогностичен фактор за гръдна болка на 10-та година била продължителността на ангина пекторис преди хирургичната интервенция.
Пропорцията пациенти без дипнея се покачила съответно от 12% на 40% на година 5. На 10-та година се наблюдавало намаление на броя пациенти без диспнея до 31%. Тук прогностични фактори били женският пол, затлъстяването, по-голямата възраст, преопративният функционален клас и прекараното в интензивно отделение време.
Броят пациенти без ограничения във физическата активност нараснал от 3% преди хирургичната интервенция на 39% на 5-та година, след което намалял на 31% на 10-та година. Главната причина за намаление на физическата активност на 10-та година бил задухът (диспнеята).
Авторите на проучването обобщават, че състоянието на пациентите на 10-та година след операцията е по-добро в сравнение с преди интервенцията.
www.doctorbg.com