Инхибирането на меланогенезата сенсибилизира меланомните клетки спрямо лъчетерапията 06 октомври 2008
Инхибирането на меланогенезата сенсибилизира меланомните клетки в култура към гама радиацията, сочи доклад, публикуван в International Journal of Cancer.
Авторът на доклада - д-р Slominski, смята, че новата концепция може да бъде приложена в клинични проучвания, тъй като хелаторите на тежки метали (имат способността да хелират медта и по този начин да инхибират меланогенезата) са одобрени от FDA (напр. за лечение на болестта на Уилсън или на интоксикация с тежки метали).
Д-р Slominski и колеги изследвали податливоста на човешки меланомни клетки с различно меланиново съдържание на гама-лъчение, като тествали дали инхибицията на меланогенезата би сенсибилизирала тези клетки. Хипотезата им била потвърдена - податливостта към гама-радиация била обратнопоропорционална на меланиновото съдържание на меланомните клетки и тирозиназната активност.
Инхибирането на меланиновата синтеза чрез N-phenylthiourea (тирозиназен инхибитор) или D-penicillamine (хелатор на медта) значително повишило чувствителността на меланомните клетки към терапевтични дози гама-радиация.
Авторите обобщават, че прилагането на химични инхибитори на меланогенезата представлява полезен метод за покачване на чувствителността на малигнения меланом към лъчетерапия. Те отбелязват, че този метод е значително по-евтин от конвенционалната химио- и имунотерапия.
www.doctorbg.com