Torasemide е безопасен и ефективен при деца със сърдечна недостатъчност 02 октомври 2008
Диуретикът torasemide е безопасен и ефективен при лечението на деца със сърдечна недостатъчност, сочи статия публикувана в
Archives of Disease in Childhood.
Японски лекари сравнили клиничните признаци и симптоми на сърдечната недостатъчност, хуморалните фактори и серумните калиеви концентрации при лечение с torasemide в две групи педиатрични пациенти: 62, които били новодиагностицирани (де ново група) и 40 деца, приемали furosemide над 3 месеца пред началото на проучването (заместителна група).
В де ново групата torasemide значително подобрил индекса на сърдечната недостатъчност (HFI). В другата група се наблюдавала тенденция на подобрение на HFI, но промените не били значителни. Плазменият B-тип натриуретичен пептид намалял значително след инициацията на лечението с torasemide и при двете групи ( в де ново групата - от 52 на 43 pg/ml; в заместителната група - от 50 на 45 pg/ml). Лечението с torasemide довело до значително повишение на серумния алдостерон.
В случайно избрана група от 25 де ново пациенти с камерен септален дефект било наблюдавано значително подобрение на левокамерната геометрия и функция след лечението с torasemide
Серумните калиеви концентрации не се променили значително в де ново групата, но се повишили в голяма степен в заместителната група след смяната на furosemide с torasemide, което сочи, че torasemide има калий-запазващ ефект в сравнение с furosemide, отбелязват японските лекари.
Не били докладвани смъртни случаи и нежелани реакции по време на проучването. Терапията с torasemide не била свързана със значителни промени в средните серумни концентрации на натрий или пикочна киселина.
www.doctorbg.com