Нова форма на лъчетерапия, при която се използват протони, позволява по-добро фокусиране на снопа върху тумора в сравнение със стандартната фотонна лъчетерапия.
По време на процеса на образуване на протони, ядрените реакции водят до откъсването на неутрони. Това породи много опасения сред онкологичните среди, че тези неутрони биха повишили риска от вторични злокачествени новообразувания.
Резултатите от ново проучване показват, че тези страхове до голяма степен са неоснователни. Проследяването на пациентите, подложени на лечение с протонна терапия, показало двукратно намалени на вторичните тумори в сравнение с пациентите, третирани с конвенционалната лъчетерапия. Тъй като това проучване е ретроспективно, авторите предупреждават допълнителни проучвания, за да бъде потвърдена тази хипотеза.
Въвеждането на новата лъчетерапия едва ли скоро ще достигне България, тъй като един център струва над 150 млн. долара. В САЩ има само 6 подобни центъра. От друга страна тъй като преживяемостта на пациентите с рак нараства, все по-голямо значение има намаляването на страничните ефекти от терапията, а протонната лъчетерапия е важна крачка напред.
www.doctorbg.com