Тромболизата е ефективна до 4.5 часа след остър исхемичен инсулт 24 септември 2008
Резултатите от рандомизирано проучване, сочат че прилагането на тъканен плазминогенен активатор (tPA) между третия и 4.5-я час след началото на симптоматиката е ефективно.
Интравенозният tPA е единствената одобрена терапия на острия исхемичен инсулт, но в рамките на първите три часа от началото на симптомите. Резултатите от прилагането му след този период не са напълно изследвани, въпреки че редица анализи сочат ефективност между 3-я и 4.5-я час.
Друго проучване, публикувано в The Lancet, не открило значителна разлика между клиничните резултати на пациентите третирани с tPA до 3-я час и между 3-я и 4.5-я час. Настоящото проучване е рандомизирано проучване, сравняващо терапията с tPA срещу плацебо в 821 пациенти с инсулт между третия и 4.5-я час.
Средното време за прилагане на tPA било 3 часа и 59 минути след началото на симптомите. 10% били третирани между третия и 3.5-я час, 50% - между 3.5-я и 4-я час и 40% - между 4-я и 4.5-я час.
Резултатите показали по-добри клинични резултати (52.4% срещу 45.2%) и по-ниска степен на инвалидизация на 90-я ден при tPA групата.
Честотата на интрацеребрален кръвоизлив била значително по-висока при tPA групата, въпреки че тя не се изразявала с повишение на смъртността.
Настоящото проучване има потенциално важни клинични резултати. Голяма част от пациентите с инсулт не се третират с tPA поради преминаване на 3-часовата границата. Разширяването на последната до 4.5 часа би позволило по-голяма част от пациентите да бъдат обхванати и така значително да се подобри клиничният изход.
www.doctorbg.com