Бета-блокерите не са най-добрата антихипертонична терапия от първа линия 23 септември 2008
Бета-адренергичните рецепторни антагонисти не са по-ефективни от останалите медикаменти, използване за първична превенция на сърдечна недостатъчност при пациенти с хипертония.
Това сочи мета-анализ на лекари от Columbia University College of Physicians and Surgeons. Анализът сочи още, че бета-блокерите повишават риска от инсулт при възрастните пациенти. Д-р Franz H. Messerli и колеги съветват бета-блокерите да не бъдат използвани за превенция на сърдечната недостатъчност, освен при налагащи обратното обстоятелства като прекаран инфаркт на миокарда.
Според анализа бета-блокерите понижават риска от сърдечна недостатъчност с около 23%. Тези резултати са сравними с тези постигнати чрез прилагането на ACE-инхибитори и АТ-1 блокери, диуретици и блокери на калциевите канали. Нещо повече - бета-блокерите били свързани с 19% повишен риск от инсулт сред възрастното население (бел. ред.макар че рядко се прилагат при тази популация, тъй като експресията на бета-рецептори с напредване на възрастта намалява).
Авторът на редакционната статия към анализа - д-р Michael B. Fowler, е съгласен с колегите си, че монотерапията с бета-блокери не трябва да се прилага като терапия от първа линия за лечение на хипертония. Все пак напоследък към хипертонията се подхожда агресивно и рядко се използва монотерапия. Комбинираните режими набират все по-голяма популярност
"
Само около 1/2 от пациентите с хипертония получават адекватно лечение. Демонизирането на даден клас медикаменти, особено клас със силно изразени и доказани ползотворни ефекти при пациенти с установено сърдечно заболяване, единствено би могло да допринесе за допълнителен терапевтичен нихилизъм", смята Fowler.
www.doctorbg.com