Ботулиновият токсин А е ефективен при цистит след антитуморна терапия 09 септември 2008
При пациентите с радиационен или химичен цистит, неподдаващ се на стандартна терапия, ботулиновият токсин А (BoNT-A) е ефективна алтернатива.
Използвайки седация или локална анестезия тайвански лекари инжектирали BoNT-A 100-200 U чрез цитоскоп на 20 места на задната и латерална страна на пикочния мехур на 8 пациенти с упорит цистит следствие на лъче- или химиотерапия, неповлияващ се от антихолинергични медикаменти.
Трима пациенти имали умерено подобрение, а при четирима се наблюдавало значително облекчаване с продължителност до 6 месеца.
При пациентите, лекувани с лъчетерапия, средният капацитет на пикочния мехур се повишил от 105 на 250 мл в рамките само на 2 месеца, а честотата на уриниране се понижила от 14 на 11 пъти на ден. Резултатите били сходни и при пациентите с Bacillus Calmette-Guerin цистит - капацитетът се подобрил от 110 мл на 230 мл, а честотата на уриниране се понижила от 16 на 12 епизоди.
Наблюдавало се понижение на болковата симптоматика от 8 на 2 точки по 10-точковата визуална скала. Авторите на проучването обобщават, че BoNT-A е ефективен подход при лечението на цистит, индуциран от антитуморна терапия.
www.doctorbg.com