Oseltamivir и zanamivir са еднакво ефективни в лечението на грипна инфекция при деца 28 август 2008
Инхибиторите на невраминидазата oseltamivir и zanamivir са еднакво ефективни в понижаването на треската при деца, инфектирани с грипни вируси А - щамове H1N1 и H3N2, и B. Това сочи японско проучване.
Японските лекари сравнили двата медикамента при пациенти на възраст между 4 и 16 години, провеждали антигрипна терапия по време на грипните епидемии 2005/06 и 2006/07 г.
Oseltamivir бил използван при лечението на 243 пациенти - 24 с инфлуенца А (H1N1), 91 с инфлуенца А (H3N2) и 128 пациенти с грипен вирус тип B. 106 пациенти били третирани с zanamivir - 12 с грипен тип А, щам H1N1, 35 с грип А и щам H3N2 и 59 пациенти с грипен тип В.
Не била наблюдавана значителна разлика между двете групи в продължителността на фебрилния период (около 2.5 дни) и продължителността на фебрилитета след стартирането на терапията (около 1.5 дни). Въпреки това osletamivir бил свързан със значително по-слаба вирусна ерадикация на тип А вируса, особено на H3N2 щама. На ден 5 след стартирането на терапията ниски вирусни титри H3N2 били изолирани от гърлото на 43.8% от пациентите, третирани с oseltamivir, срещу 6.3% от пациентите, лекувани с zanamivir.
Авторите на проучването обясняват тази разлика с начина на прилагане на двата противовирусни агента. Oseltamivir се прилага орално, a zanamivir - инхалационно, което води до по-високи лекарствени концентрации в дихателните пътища. Все пак тази разлика води до известни притеснения, тъй като по-дългият период, необходим за вирусна ерадикация, е предпоставка за развитие на резистентност към oseltamavir. Oseltamivir-резистентни щамове се появяват 3-5 дни след стартирането на терапията.
Честотата на резистентност варира в зависимост от региона, отбелязва в редакционна статия д-р Arnold S. Monto от University of Michigan School of Public Health. За тип А (H1N1) в САЩ тя е 9%, а в Норвегия - 66%.
Вижте още:Ранното лечение с Oseltamivir намалява последствията от грипа при деца
www.doctorbg.com