Начало
НачалоЗдравни новиниКомбинацията dipyridamole + aspirin не е по-ефективна от clopidogrel
Комбинацията dipyridamole + aspirin не е по-ефективна от clopidogrel 28 август 2008

В най-голямото към настоящия момент проучване за вторична превенция на инсулта, комбинацията от aspirin и dipyridamole (Aggrenox, Boehringer Ingelheim) не успя да срещне критериите за еднаква ефективност срещу clopidogrel (Plavix/ Iscover, Sanofi-Aventis/Bristol-Myers Squibb). Въпреки това честотата на рекурентни инсулти била сходна между двете групи.

Авторите смятат, че резултатите не сочат по-добра ефективност на aspirin + dipyridamole или clopidogrel в превенцията на инсулт. Те изследвали и ефективността на АТ1 блокера telmisartan (Micardis, Boehringer Ingelheim), приложен с цел ранното понижаване на кръвното налягане след инсулт. Резултатите показали еднаква ефективност на медикамента срещу плацебо в превенцията на рекурентен инсулт, сериозни сърдечносъдови инциденти и диабет.

Проучването, носещо наименованието PROFESS, включвало 20 332 пациенти от 695 центъра в 35 страни. Всички пациенти били претърпели некардиоемболичен исхемичен инсулт в рамките на предходните 120 дни. Те били рандомизирани на aspirin (25 mg) + dipyridamole със забавено освобождаване два пъти дневно или clopidogrel (75 mg) един път дневно. След това участниците били рандомизирани на 80 mg telmisartan или плацебо.

Настоящите препоръки в Европа и САЩ за провеждане на антитромбоцитна терапия след инсулт сочат aspirin, aspirin + dipyridamole и clopidogrel като опции за превенция на повторен инсулт, но не уточняват предпочитан медикамент или комбинация. ESPRIT и ESPS2 проучванията, сравняващи самостоятелната употреба на аспирин с комбинацията аспирин + дипиридамол, показаха, че комбинацията е по-ефективна от монотерапията с аспирин. Целта на PROFESS проучването да се сравни тази комбинация с clopidogrel.

Комбинираната терапия не успяла да влезе в критериите за еднаква или по-добра ефективност, но въпреки това броят на рекурентните инсулти бил сходен в двете групи. Разликите във вторичните клинични събития били незначителни с изключение на влошаването на сърдечната недостатъчност, което било значително по-рядко в комбинираната група.

В комбинираната група по-чести били сериозните хеморагичните инциденти. Интракраниалните кръвоизливи били значително по-чести в тази група. Въпреки повишените хеморагични инциденти, нетният риск за рекурентен инсулт или сериозен кръвоизливи бил сходен между двете рамена на проучването.

Сериозните нежелани реакции, свързани с прекъсване на терапията, били по-чести в комбинираната група - 16.4% срещу 10.6%. Главоболието било по-често при комбинираната група, което довело до спиране на терапията от 5.9% от пациентите, приемащи aspirin + dipyridamole срещу 0.9% от пациентите, рандомизирани на clopidogrel.

Вижте още:


Тютюнопушенето повлиява антиагрегационните способности на clopidogrel

Употребата на инхибитори на протонната помпа намалява риска от кървене, породен от антикоагулантата профилактика

Нови препоръки за прилагането на антитромбоцитна и антикоагулантна терапия при ендоскопски процедури

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator