Sunitinib е свързан с нежелани кожни реакции в областта на скротума 27 август 2008
Употребата на sunitinib за лечението на бъбречноклетъчен карцином довела до появата на нежелани кожни реакции в скроталната и ингвинална области при 5 от 40 пациенти (12.5%), третирани с медикамента, сочи доклад на френски лекари.
Две седмици след стартирането на терапията се появили еритем и десквамация, които достигнали максимален интензитет на четвъртата седмица. Лезиите отшумели след спирането на медикамента, но се появили отново след рестартиране на терапията.
При трима от пациентите скроталните манифестации били тежки болезнени и изискващи намаляване на дозата на sunitinib. Хистологичният анализ показал акантоза и паракератоза без некротични кераноцинти - находка, имитираща патологичните черти на псориазиса. Авторите на доклада смятат, че антиангиогенният процес, индуциран от sunitinib, може би е свързан с индуцирането на псориазис-подобните лезии.
Французите споменават и обратната хипотеза, базирайки се на случай, в който при пациент с бъбречноклетъчен карцином се наблюдавало значително подобрение на псориатичните плаки по време на терапията с sunitinib. Затова те смятат, че са необходими допълнителни изследвания, които да изяснят възможната връзка между sunitinib и кожните лезии.
Вижте още:Sunitinib - ефикасен при рефрактерен недребноклетъчен белодробен карцином
www.doctobg.com