Новости в антибиотичната профилактика на инфекциозния ендокардит 31 юли 2008
Американската колегия по кардиология и Американската кардиологична асоциация издадоха обновление на настоящите препоръки за антибиотична профилактика на инфекциозния ендокардит при пациенти с клапна болест на сърцето.
Новото ръководство изхожда от препоръките, издадени през 2006 година. Главната промяна е, че вече няма клас 1 препоръки за профилактика на инфекциозния ендокардит, включително и при високорисковите пациенти, подлежащи на стоматологични процедури. Главните промени, които включва обновлението са:
⇒ малка част от случаите на инфекциозен ендокардит могат да бъдат предотвратени чрез антибиотична профилактика след стоматологични процедури, дори и при 100% ефективност на профилактичната терапия.
⇒ профилактиката при дентални процедури е разумна (клас 2 препоръка) при пациенти с подлежащо сърдечно състояние, като най-висок риск от нежелани клинични събития следствие на инфекциозния ендокардит - имат пациентите с простетични сърдечни клапи, с прекаран инфекциозен ендокардит и вродени сърдечни дефекти.
⇒ при тези пациенти профилактиката е препоръчителна за дентални процедури, които включват манипулации върху гингивалната тъкан или периапикалния регион на зъбите или перфорация на устната лигавица.
⇒ прилагането на антибиотици с цел превенция на ендокардита не се препоръчва при пациенти, подлежащи на генитоуринарни или гастроинтестинални процедури.
Авторите на обновените препоръки смятат, че инфекциозният ендокардит е най-вероятно следствие на бактериемията, свързана с всекидневните активности, а денталните, гастроинтестинални и генитоуринарни процедури стоят на втори план. Експертите са на мнение, че антибиотичната профилактика в уязвими индивиди не предотвратява ендокардита в такава степен, за да се оправдаят недостатъците на прилагането на големи количества антибиотици.
Рискът от антибиотично свързаните нежeлани реакции надвишава ползата, ако въобще има такава, от профилактичната терапия. Поддържането на оптимална устна хигиена и здраве би могло да намали бактеремията, свързана с всекидневните активности, и е по-важно от профилактичните антибиотици в намаляването на риска от инфекциозен ендокардит.
www.doctorbg.com