Simvastatin намалява честотата на деменция и болест на Паркинсон 24 юли 2008
Ново проучване сочи, че simvastatin намалява честотата на две доста срещани заболявания на късната възраст - а именно деменцията и болестта на Паркинсон. Atorvastatin е свързан със слабо, но незначително намаление на честотата на тези две заболявания, а lovastatin не бил свързан с повлияване на риска.
Това проучване ясно сочи, че статините, проникващи в мозъка, са по-ефективни в превенцията на невродегенративните заболявания в сравнение с непроникващите статини, отбелязват авторите на проучването с ръководител Benjamin Wolozin от Boston University School of Medicine in Massachusetts.
В момента на пазара има голям избор от статини. Някои са много ефективни в превенцията не сърдечносъдовите заболявания, но не всички преминават кръвно-мозъчната бариера в еднаква степен. В това е обяснява и нееднаквото им влияние върху развитието на невродегенеративни заболявания.
В настоящото популационно проучване била включена информация от 4.5 милиона човека, 94.4% от които били мъже. 727 128 от анализираните пациенти приемали simvastatin, 53 869 - atorvastatin, а 54,052 - lovastatin. Fluvastatin и pravastatin също били включени, но броят на приемащите ги бил твърде малък за получаването на надеждни резултати.
Използвайки три модела на анализ, лекарите изследвали честотата на деменция и болест на Паркинсон сред пациентите, употребявали статин поне 7 месеца. Първият модел отчитал само възрастта, вторият - 3 основни рискови фактори (сърдечносъдово заболяване, хипертония и диабет), а третия - индекса на Charlson.
Употребата на simvastatin била свързана със значително понижаване на честотата на деменция и при трите модела. Подобна връзка се наблюдавала и относно болестта на Паркинсон. Ефектите на atorvastatin били незначителни.
Докато редица учени смятат, че протективният ефект на статините се дължи на намаляването на амилоид, настоящото проучване отхвърля тази хипотеза.
Деменцията и болестта на Паркинсон са невродегенративни състояния. Деменцията се характеризира с натрупването на бета-амилоидни плаки, но това не е така при болестта на Парконсон. Ако се приеме, че протективният механизъм при двете заболявания е сходен, малко е вероятно протективният ефект на симвастатин да е следствие на намаляване на амилоида. Най-вероятният начин на действие на статина, който всъщност е и най-широко разпространен, е, че статините оказват противовъзпалително действие.
www.doctorbg.com