При пациентите с нощен инфаркт на миокарда често се наблюдава обструктивна сънна апнея, която може би отключва самия инфаркт, сочи проучване.
Редица проучвания сочат, че сънната апнея е свързана с повишен риск от инфаркт на миокарда и хронична сърдечна недостатъчност, но дали сънната апнея е дефинитивна причина, не е ясно. Авторите на проучването смятат, че определено сънната апнея е причината за нощния миокарден инфаркт. Въпреки това те не са сигурни дали просто апнеята променя времето на инфаркта или действително повишава риска. Лекарите съветват всички пациенти, претърпели инфаркт на миокарда през нощта, да бъдат изследвани за сънна апнея. Ако се установи наличието на сънна апнея, тя трябва да бъде лекувана и така би се понижил рискът от бъдещи инциденти.
Сънната апнея е често срещано състояние, което много често остава недиагностицирано и нелекувано. В общото население инфарктът на миокарда и внезапната сърдечна смърт настъпват най-често между 6 часа и обяд. Обструктивната сънна апнея предизвиква хипоксемия, симпатикова активация и промени в кръвното налягане. Това може да доведе до руптура на плака, коронарна тромбоза и ИМ.
Авторите тествали хипотезата си, провеждайки проучване, включващо 92 пациенти, хоспитализирани по повод инфаркт на миокарда. Наличието на обструктивна сънна апнея било установено чрез нощна полисомнография. Резултатите показали, че пациентите с и без сънна апнея имали еднаква честота на съпътстващи заболявания. Инфаркт бил докладван между 6 и 12 часа при 32% от пациентите с апнея и 7% от пациентите без апнея. От всички пациенти, преживели инфаркт на миокарда в този часови интервал, 91% имали сънна апнея.
www.doctorbg.com