Начало
НачалоЗдравни новиниНивата на урейния азот са тясно свързани с дългосрочната смъртност при сърдечна недостатъчност
Нивата на урейния азот са тясно свързани с дългосрочната смъртност при сърдечна недостатъчност 15 юли 2008

Повишените нива на кръвен уреен азот (КУА) са свързани с по-голяма дългосрочна смъртност при пациенти със сърдечна недостатъчност, сочи проучване, публикувано в American Journal of Cardiology.

Авторите на проучването отбелязват, че сред пациентите със сърдечна недостатъчност има голяма честота на хронични бъбречни заболявания и КУА би могъл да се окаже предиктор за смъртността при остро декомпенсирана сърдечна недостатъчност.

Д-р Clay A. Cauthen и колеги от University of Virginia Health System анализирал данни от 444 пациенти, претърпели перкутанна коронарна интервенция с фракция на изтласкване под 50%.

Средната фракция на изтласкване била 38%, средният КУА - 14 мг/дл, средната гломерулна филтрация - 81 мл/мин/1.73 на квадратен метър. Една трета от пациентите починали по време на проследяването с продължителност от 7.5 години.

Пациентите с КУА > 17 мг/дл имали смъртност 57%. Тези с ГФ < 69 мл/мин/1.73 на квадратен метър имали 55% смъртност.

При пациентите със сърдечна недостатъчност в стадий С и абнормни стойности на КУА смъртността на осмата година била 69%. При пациентите в стадий С и абнормна ГФ съответната смъртност била 73%. Авторите определили, че КУА и стадий С били независимо свързани с повишена смъртност, докато ГФ - не.

Американските лекари, провели проучването, смятат, че КУА е евтин и широко разпространен лабораторен тест, който е по-силен прогностичен маркер от креатинина и представлява връзката между сърдечната и ренална дисфункция, употребата на нефроактивни медикаменти и системното влошаване като резултат от напредналата сърдечна недостатъчност.

► Вижте още:


Cystatin C свързан с повишен риск от сърдечна недостатъчност

Гликемичният статус по време на хоспитализацията до голяма степен повлиява преживяемостта след остра сърдечна недостатъчност.


Ниските нива на витамин D и високият CRP са свързани с по-лоша функция при пациенти със сърдечна недостатъчност


Още теми, свързани със "Сърдечна недостатъчност"

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator