При жени с възпалителна тазова болест (pelvic inflammatory disease (PID)), ceftriaxone плюс 1 g azithromycin, прилаган 1 път седмично в продължение на 2 седмици, са еднакво ефективни на ceftriaxone плюс 14-дневен курс doxycycline, сочат резултатите на проучване, публикувано в Obstetrics & Gynecology. Авторите смятат, че първият режим трябва да стане стандарт на лечение на PID.
Еднократният интрамускулен 250 mg ceftriaxone и 14-дневният курс doxycycline са се доказали ефективни при извънболничното лечение на леките форми на PID и се препоръчва от Центъра за контрол на заболяванията в САЩ. Авторите на настоящото проучване смятат, че този режим е неудобен поради необходимостта от двоен дневен прием на доксициклин в продължение на 14 дни. Азитромицинът от своя страна е азалиден антибиотик с много дълъг полуживот - 68 часа. Спектърът му е сходен с този на доксициклина, но може да се прилага като еднократна доза, което неминуемо води до по-добро придържане към терапията и по-малко странични ефекти.
В представеното проучване били включени 133 пациенти, като 106 приключили успешно проучването. Всички били третирани с интрамускулен 250 mg ceftriaxone, след което били рандомизирани на 14-дневна терапия с 200 mg/ден doxycycline или 1 g azithromycin веднъж седмично в продължение на 2 седмици. Степента на болката била оценена на дни 2, 7 и 14, а клиничното оздравяване - на ден 14.
Клинично оздравяване имало при 98.2% от пациентите в azithromycin групата и 85.7% в doxycycline групата. Авторите обобщават, че азитромицинът е подходящ заместител на доксициклина в терапията на PID. Те смятат, че препоръките за лечението на PID трябва да бъдат променени.
► Вижте още:Лечение на гонореяЛечение на хламидиазаwww.doctorbg.com