Начало
НачалоЗдравни новиниАлфа-линоленовата киселина намалява риска от нефатален инфаркт на миокарда
Алфа-линоленовата киселина намалява риска от нефатален инфаркт на миокарда 14 юли 2008

Консумацията на растителни масла богати на алфа-линоленова киселина (АЛК) е свързана със значително намаляване на риска от нефатален инфаркт на миокарда, сочи ново проучване. Авторите му смятат, че този ефект би бил най-явен в развиващите се страни.

Най-добър е ефектът при хора, неконсумиращи ненаситени мастни киселини. В страните, където консумацията на риба е ниска, (в някои от тях дори няма източници на омега-3-мастни киселини, тъй като готвенето се извършва предимно с царевично или слънчогледово масло), консумацията на АЛК би имала драматично влияние върху сърдечните заболявания.

АЛК е средноверижна n-3 полиненаситена мастна киселина, която е по-малко известна от нашумелите дълговерижни членове на n-3 семейството, а именно ейкозапентаенова и докозапентаенова киселини,съдържащи се в рибеното масло. Приемът на АЛК все повече се повишава през последните десетилетия, най-вече поради повишената консумация на растителни масла - например соево. Редица проучвания сочат, че приемът на алфа-линоленова киселина е свързан с понижен риск от коронарна болест на сърцето и внезапна сърдечна смърт; някои от тях, макар и не много, твърдят, че тази ненаситена мастна киселина намалява риска от инфаркт на миокарда.

В настоящото проучване участвали 1819 пациенти, прекарали инфаркт, и 1817 здрави контроли. Учените измерили съдържанието на АЛК в мастната тъкан на участниците. Нивата варирали от 0.36% до 1.04%. Съответният прием на АЛК бил между 1.11 г/ден и 2.35 г/ден.

Авторите установили нелинейна обратнопропорционална зависимост между консумацията на АЛК и риска от инфаркт на миокарда. Ефектът бил дозозависим до 0.7% адипозна тъкан, което отговаря на 1.8 г. прием на ден. По-големият прием не бил свързан с повишена протекция. Така, ако се проведе проучване сред популация, приемаща АЛК в този диапазон, едва ли ще се забележи някакъв ефект.

Досега се смяташе, че протективният ефект на алфа-линоленовата киселина се дължи на превръщането й в ейкозапентаенова, но авторите на настоящото проучване са на друго мнение, тъй като резултатите сочат, че АЛК е слабо свързана с адипозната и еритроцитна ЕПК. Има данни, че АЛК намалява LDL-холестерола и триглицеридите в кръвта, но освен това - и експресията на възпалителни маркери, въпреки че информацията за последното е оскъдна.

В друго проучване японски лекари наблюдавали обратнопропорционална връзка между приема на алфа-линоленова киселина и систоличното и диастолично кръвно налягане. Било установено, че участниците, приемащи дози от 9 г/ден, имат намаление на систолично/диастолично налягане с около 1.4/0.9 mm Hg.

► Вижте още:


Консумацията на омега-3-мастни киселини понижава риска от макулна дегенерация


Рибата - храна за мозъка

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator