Алфа-линоленовата киселина намалява риска от нефатален инфаркт на миокарда 14 юли 2008
Консумацията на растителни масла богати на алфа-линоленова киселина (АЛК) е свързана със значително намаляване на риска от нефатален инфаркт на миокарда, сочи ново проучване. Авторите му смятат, че този ефект би бил най-явен в развиващите се страни.
Най-добър е ефектът при хора, неконсумиращи ненаситени мастни киселини. В страните, където консумацията на риба е ниска, (в някои от тях дори няма източници на омега-3-мастни киселини, тъй като готвенето се извършва предимно с царевично или слънчогледово масло), консумацията на АЛК би имала драматично влияние върху сърдечните заболявания.
АЛК е средноверижна n-3 полиненаситена мастна киселина, която е по-малко известна от нашумелите дълговерижни членове на n-3 семейството, а именно ейкозапентаенова и докозапентаенова киселини,съдържащи се в рибеното масло. Приемът на АЛК все повече се повишава през последните десетилетия, най-вече поради повишената консумация на растителни масла - например соево. Редица проучвания сочат, че приемът на алфа-линоленова киселина е свързан с понижен риск от коронарна болест на сърцето и внезапна сърдечна смърт; някои от тях, макар и не много, твърдят, че тази ненаситена мастна киселина намалява риска от инфаркт на миокарда.
В настоящото проучване участвали 1819 пациенти, прекарали инфаркт, и 1817 здрави контроли. Учените измерили съдържанието на АЛК в мастната тъкан на участниците. Нивата варирали от 0.36% до 1.04%. Съответният прием на АЛК бил между 1.11 г/ден и 2.35 г/ден.
Авторите установили нелинейна обратнопропорционална зависимост между консумацията на АЛК и риска от инфаркт на миокарда. Ефектът бил дозозависим до 0.7% адипозна тъкан, което отговаря на 1.8 г. прием на ден. По-големият прием не бил свързан с повишена протекция. Така, ако се проведе проучване сред популация, приемаща АЛК в този диапазон, едва ли ще се забележи някакъв ефект.
Досега се смяташе, че протективният ефект на алфа-линоленовата киселина се дължи на превръщането й в ейкозапентаенова, но авторите на настоящото проучване са на друго мнение, тъй като резултатите сочат, че АЛК е слабо свързана с адипозната и еритроцитна ЕПК. Има данни, че АЛК намалява LDL-холестерола и триглицеридите в кръвта, но освен това - и експресията на възпалителни маркери, въпреки че информацията за последното е оскъдна.
В друго проучване японски лекари наблюдавали обратнопропорционална връзка между приема на алфа-линоленова киселина и систоличното и диастолично кръвно налягане. Било установено, че участниците, приемащи дози от 9 г/ден, имат намаление на систолично/диастолично налягане с около 1.4/0.9 mm Hg.
► Вижте още:
Консумацията на омега-3-мастни киселини понижава риска от макулна дегенерацияРибата - храна за мозъка
www.doctorbg.com