Отложеното прилагане на млечни и солидни храни не предотвратява атопията/алергията при бебета 09 юли 2008
Забавянето на прилагането на млечни продукти и други храни през първите две години е свързан по-скоро с повишен отколкото намален риск от атопични/алергични реакции, твърдят холандски епидемиолози.
Те отбелязват, че една от най-препоръчваните и разпространени стратегии за превенция на алергиите е забавянето на приложението на млечни и солидни храни в диетата на новороденото. Въпреки това тази стратегия няма научно доказана обосновка.
Холандките лекари анализирали данни от проспективна кохорта, включваща 2558 новородени. Майките попълнили въпросници относно хранителния прием на 34 гестационна седмица (хранителния режим на на майката) и 3, 7, 12 и 24 месец след раждането (хранителния режим на детето). Били събрани данни за всички алергични реакции през двете години след раждането. Били взети и кръвни проби от децата на втората година.
След отчитане на фактори като кърмене, пол, експозиция на тютюнев дим, майчини характеристики, фамилна обремененост за алергии, било установено, че забавянето на прилагането млечни продукти след 9-я месец значително увеличава риска от екзема (над 2.2 пъти).
Отложеното прилагане на други хранителни продукти след 7-я месец също било свързано с повишен риск за екзема (2.1), атопичен дерматит (9.46), рекурентни хрипове (3.52), атопична сенсибилизация (4.31) и сенсибилизация към инхалаторни алергени (20.86).
Въпреки че кърменото безспорно е полезно за здравето на новороденото, прилагането на други храни за превенцията на алергии е под въпрос. На базата на съвременните схващания е твърде рано за промяна на текущите препоръки на СЗО за прилагане на краве мляко.
www.doctorbg.com