Стъпално-брахиалният индекс подобрява точността на прогнозирането на сърдечносъдовия риск 10 юли 2008
Измерването на стъпално-брахиалния индекс подобрява точността на прогнозирането на сърдечносъдовия риск, сочи мета-анализ, публикуван в
Journal of the American Medical Association.Резултати от клинични проучвания и лекарската практика сочат, че стъпално-брахиалният индекс (СБИ) е надежден рисков фактор заедно с Фрамингамската рискова скала. Използването на двата прогностични метода би довело до по-точен резултат.
Авторите на мета-анализа обясняват също, че прогнозирането на бъдещия сърдечен риск и смъртност при хора без предишна история на сърдечносъдово заболяване, използвайки традиционните рискови фактори и скали, е трудно. Например систематичен анализ на 27 проучвания сочи, че използването Фрамингамската скала води до "подпрогнозиране" във високорисковите популации и "свръхпрогнозиране" в нискорисковите.
Включването на други рискови маркери, като метаболитен синдром, С-реактивен протеин и др., има частичен успех в подобряването на предикцията. Внимание се отдава напоследък и на индикаторите на асимптоматичната атеросклероза - коронарен калций, дебелина на каротидната интима и стъпално-брахиален индекс. Последният представлява отношението на систоличното налягане, измерено на стъпалото, и това, измерено на брахиалната артерия.
СБИ е лесен за измерване и се използва в клиничната практика от години за потвърждаване и оценяване на тежестта на периферната артериална болест в долните крайници.
Авторите докладват, че ниският СБИ е свързан с повишена честота на миокарден инфаркт и инсулт. До това заключение те стигнали, като провели мета-анализ на 16 популационни кохортни проучвания. Те включвали 24 955 жени 23 339 мъже.
Резултатите показали, че ниският СБИ (<0.90) е предиктор за повишен 10-годишен сърдечносъдов риск и смъртност - както при мъжете, така и при жените. Рисковете останали повишени, дори и след отчитане на Фрамингамския рисков индекс.
Таб. 1. 10-годишна сърдечносъдова смъртност в % според базовия СБИЕкипът, провел мета-анализа, отбелязва, че в сравнение с измерването коронарния калций и дебелината на каротидната интима, измерването на СБИ е по-лесно за извършване, техниката, необходима за това, е по-евтина, а процедурата - проста и невремеотнемаща - между 10 и 15 минути.
Въпреки всички тези предимства, СБИ рядко се използва в рутинната практика, тъй като малко клиницисти са наясно, че ниският СБИ е маркер за сърдечносъдов риск. Друг проблем е, че не е голям броят на тренираните за този метод специалисти.
www.doctorbg.com