Ниските нива на т.нар добър HDL-холестерол (HDL-C) в средна възраст са свързани с лоша памет и развитие на деменция в по-късен етап от живота сочи ново проучване, публикувано в
Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.
Авторите на проучването обясняват, че има данни, които сочат, че деменцията сама по себе си може да промени липидните нива и да доведе до понижение на нивата на общия и нископлътния липопротеинен холестерол (LDL-C). Връзката между холестерола и развитието на деменция е противоречива. Някои проучвания сочат връзка между високите нива на LDL-C и развитието на деменция, а други свързват деменцията с ниски нива на HDL-C. Според авторите на настоящото проучване HDL-C играе ключова роля в образуването на синапси и поддържането на синапсната пластичност. Добрият холестерол пречи на отлагането на амилоидни плаки, главен компонент на протеинните плаки, срещащи се при болестта на Алцхаймер. Ниските нива на HDL-C са свързани и с по-малък обем на хипокампа.
В настоящото проучване били включени 3673 участници. Били измерени нивата на общия холестерол, HDL-C и триглицеридите. Били направени също ментални изследвания. Били отчетени образование, професия, коронарна болест на сърцето, инсулт, хипертония, употребата на медикаменти, диабет, тютюнопушене и алкохолна консумация.
След извършване на обстоен анализ било установено, че хората с HDL-C < 40 mg/dl имали по-често проблеми с паметта в сравнение с хората с висок HDL-C (> 60 mg/dl). Тази връзка била независима от присъствието на apoE4 алел - важен рисков фактор за развитие на болестта на Алцхаймер.
www.doctorbg.com