По-ниски граници на артериалното нялагане при високорискови и болни от коронарна болест на сърцето пациенти. 25 юни 2008
Американската кардиологична асоциация препоръчва поддържане на артериално налягане при високорискови и болни от коронарна болест на сърцето пациенти в рамките на 130/80 mm Hg.
Към момента съвременните препоръки сочат 140/90 mm Hg като горна граница на артериалното налягане, към която трябва да се придържа общата популация. Новата добавка към тези препоръки засяга само болните и високорисковите пациенти за коронарна болест на сърцето.
Пациентите, при които трябва да се внимава особено с артериалното налягане, включват тези с: стабилна ангина пекторис, нестабилна ангина пекторис/не-STEMI, STEMI, вторична (следствие на коронорната болест на сърцето) сърдечна недостатъчност. Високорискови са пациентите с диабет, хронична бъбречна недостатъчност, каротидни, периферни артериални заболявания, аневризма на абдоминалната аорта и 10-годишен Фрамингам риск > 10%. При тези пациенти артериалното налягане трябва да бъде снижено до < 130/80 mm Hg. При пациенти със сърдечна недостатъчност целевата граница трябва да е още по-ниска < 120/80 mm Hg, като понижението на артериалното налягане трябва да става постепенно.
В доклада си авторите на новите добавки издават препоръки и за фармакологичната терапия според КБС статуса. Базирайки се на скорошните
обновени европейски препоръки, бета-блокерите вече не се препоръчват за контрол на кръвното налягане в главна превантивна група.
Проведени са много сравнителни проучвания, които сочат че бета-блокерите са по-неефективни от новите класове (ACE-инхибитори, АТ-1 блокери и калциеви блокери) в превенцията на усложненията на инсулта и коронарната болест на сърцето. Все пак оклузионната коронарна болест на сърцето със симптоми като ангина или остър инфаркт на миокарда, налага прилагането на бета-блокери.
www.doctorbg.com