Начало
НачалоЗдравни новиниКонтролът на честотата е по-добър подход от контрола на ритъма при предсърдно мъждене
Контролът на честотата е по-добър подход от контрола на ритъма при предсърдно мъждене 24 юни 2008

Фармакологичният контрол на сърдечната честота при пациентите с предсърдно мъждене и систолична сърдечна недостатъчност трябва да бъде предпочитаният подход спрямо лекарствения и дефибрилаторния ритъмен контрол, сочи проучване публикувано в England Journal of Medicine.

Проучването сочи, че клиничните резултати на двата подхода позволяват клиницистите без никакво притеснение да прилагат по-малко инвазивния (и най-често по-евтиния) подход, включващ контрол на сърдечната честота, при високорискови групи пациенти с предсърдно мъждене.

Проучването Atrial Fibrillation and Congestive Heart Failure (AF-CHF) включвало над 1300 пациенти. Авторите му предупреждават, че то не може да се генерализира за пациентите със сърдечна недостатъчност и запазена левокамерна функция. Предсърдното мъждене е често при такива пациенти, но информацията за терапията и прогнозата е оскъдна.

Пациентите в проучването били със левокамерна сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене. Те били разделени в две групи в зависимост от терапевтичния подход - ритъмен контрол и честотен контрол.

Сърдечносъдовата смъртност била 27% при пациентите в ритъмно-контролната група и 25% в честотно-контролната група след отчитане различни променливи, отразяващи левокамерната функция, класа сърдечна недостатъчност, съпътстващите заболявания, употребата на сърдечни импланти, продължителността на предсърдното мъждене, бъбречната функция и лекарствената терапия.

От друга страна хоспитализациите били по-чести сред ритъмно-контролната група, като разликата между двете групи била почти статистически значима (46% срещу 39%) по време на първата проследяваща година. Тази разлика е главно следствие от необходимостта на повтарящо се кардиоверсио и нагаждане на антиаритмичната терапия.

Така че, ако имате пациент с конгестивна сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене, и ако предсърдното мъждене не е много симптоматично, давайте смело с подхода, включващ ритъмен контрол, обобщават авторите на проучването.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator