Bosentan е ефективен при лека симптоматична белодробна хипертония 24 юни 2008
Прилагането на bosentan подобрява хемодинамиката и предотвратява прогресията при пациенти с лека симптоматична белодробна хипертензия, сочат резултатите на 26-седмично, двойно-сляпо, рандомизирано проучване, публикувано в
The Lancet.Лечението на белодробната хипертензия е изучено главно при пациенти с напреднало заболяване - функционален клас 3 и 4. Настоящото проучване имало за цел да установи ефекта на двойния антагонист на ендотелиновия рецептор bosentan при пациенти с белодробна хипертензия функционален клас 2.
185 пациенти били рандомизирани на bosentan (n=93) или плацебо (n=92) за двойно-сляп период от 6 месеца. Критериите за включване били възраст над 12 години, функционален клас 2, дистанция, измината за 6 минути < 80% от предвидената или по-малко от 500 м; 2 или повече точки по индекса за диспнея на Borg.
Главните клинични събития били белодробното съдово съпротивление на месец 6 (процент от първоначалното) и промяната в дистанцията, извървяна за 6 минути на 6-я месец спрямо началото на проучването.
Средното белодробно съдово съпротивление на 6-я месец било 83.2% спрямо първоначалното в bosentan групата и 107.5% от първоначалното в плацебо групата. Това е лечебен ефект от –22.6% (95% CI, –33.5 to –10.0; P < .0001).
При bosentan групата се наблюдавало увеличение на дистанцията, измината за 6 минути с 11.2 м от първоначалната, докато при плацебо групата имало намаление с 19.1 м.
Сериозни нежелани реакции имало при 13% от bosentan групата и 9% от плацебо групата. Най-честите нежелани реакции били синкоп в bosentan групата и деснокамерна недостатъчност в плацебо групата.
Проучването сочи, че терапията с bosentan е ефективна при пациенти с функционален клас 2 белодробна артериална хипертензия. Ако се остави нелекувана леката симптоматична белодробна хипертензия може прогресивно да се влоши - както клинично, така и хемодинамично. Употребата на bosentan при тези пациенти е свързано с подобряване в хемодинамиката и предотвратяване на клиничното влошаване.
► Вижте още: Обновени препоръки за лечение на белодробна артериална хипертонияwww.doctorbg.com